
Objawy uczulenia
Objawy, do jakich może dojść w przypadku uczulenia na owoce morza, są bardzo podobne do tych, do jakich może dojść w przypadku uczulenia na ryby. Są to więc m.in.:
- zaburzenia w przewodzie pokarmowym,
- zaburzenia dróg oddechowych,
- różne zamiany skórne takie jak świąd, pokrzywka, wysypka,
- ucisk w klatce piersiowej,
- nieżyt nosa,
- nieżyt spojówek,
- wymioty,
- biegunka,
- bóle brzucha.
Alergia na owoce morza a dieta
Osoby z alergią na owoce morza koniecznie muszą przejść na dietę, z której zostaną wykluczone wszelkie skorupiaki i mięczaki. Jeśli dodatkowo występuje uczulenie na ryby, to dieta powinna być wzbogacona o produkty zawierające minerały, białka, witaminy i zdrowe, nienasycone kwasy tłuszczowe. W jadłospisie na pewno powinny znaleźć się owoce oraz rośliny strączkowe.
Osoba z alergią – oprócz stosowania właściwej diety wykluczającej owoce morza – powinna być pod opieką lekarza-alergologa, a także powinna nosić ze sobą strzykawkę z adrenaliną, która rozszerza drogi oddechowe w przypadku zetknięcia z alergenem. Zapobieganie jest najlepszym sposobem na uniknięcie przykrych objawów.
Należy szczególną uwagę zachować w restauracjach serwujących owoce morza, gdyż nawet zjedzenie tam pozornie bezpiecznej potrawy może spowodować reakcję alergiczną, jeśli w kuchni nie zostały zachowane odpowiednie warunki higieniczne. Najlepiej w ogóle zrezygnować z tego typu lokali.
S. Sosnowska