Dieta alergika
Najlepszym sposobem jest zmiana diety i wyeliminowanie produktów, które są przyczyną alergii. I tak osoby uczulone ze swojej diety muszą wyeliminować m.in.:
- mleko pod każdą postacią,
- jaja i produkty z ich zawartością,
- lody śmietankowe,
- budynie,
- gotowe produkty zawierające mleko,
- jogurty,
- masło i margarynę,
- sery i twarogi,
- śmietanę,
- wszelkie wyroby piekarnicze, które zawierają mleko, śmietanę lub jajka.
Osoby z alergią na nabiał bardzo często cierpią także na alergię na wołowinę, dlatego też z diety powinny wyeliminować wołowinę i wszelkie gotowe produkty, które zawierają ją w swoim składzie.
Niektóre osoby stosują zamienniki mleka krowiego – mleko owcze oraz mleko kozie. Jest to jednak ryzykowne postępowanie, gdyż może dojść do reakcji krzyżowej, czego konsekwencją będzie wtórna alergia.
Osoby z alergią na nabiał mogą spożywać mleko, ale po uprzedniej sterylizacji. Na czym polega sterylizacja mleka? Mleko poddawane jest temperaturze 110 do 115°C przez pół godziny. W tej temperaturze alergeny powodujące uczulenia giną, a więc mleko jest bezpieczne dla alergików.
Poleca się także wizytę u dietetyka. Specjalista ułoży odpowiednia dietę bądź podpowie, jakie są dobre źródła wapnia. Mleko jest zazwyczaj przedstawiane jako bardzo dobre źródło wapnia, ale są także i inne, m.in. zielone warzywa.
Z alergii na nabiał można wyrosnąć. Są osoby, u których ta alergia zanika wraz z wiekiem. Ważne jest jednak, aby w przypadku podejrzeń udać się do specjalisty. Prawidłowe rozpoznanie rodzaju alergii znacznie wpłynie na komfort życia i pozwoli na uniknięcie przykrych objawów.
Sabina Sosnowska