W letni czas jesteśmy narażeni na atak owadów, które mogą popsuć nam wypad na działkę czy wakacyjny spacer. Alergia na meszki może okazać się także naszym problemem. Jak się jej przyczyny i objawy?
Alergia na meszki
Meszki to małe owady, które z pewnością kojarzymy. Mnóstwo ich w parkach czy na innych terenach zielonych. Ich ilość w naszym kraju jest związana z poprawą stanu rzek, w których owady się rozwijają. W Polsce obserwuje się około 50 gatunków meszek. Larwy owadów żywią się odchodami, dzięki temu oczyszczają rzeki. Tylko samice meszek atakują człowieka. Atakują tylko i wyłącznie w ciągu dnia, zwłaszcza po południu. Ugryzienie meszek nie należy do przyjemnych. Jest bardziej bolesne niż ukąszenie komara.
Przyczyny
Owady takie jak meszki, choć niewielkich rozmiarów, przecinają skórę i rozrywają tkanki. Z powstałej rany, samice piją krew. Toksyczna jest ślina meszek, której substancje powodują problemy z krzepnięciem krwi. To właśnie ich ślina zawiera składniki, które uczulają. Meszki, które występują w Polsce nie przenoszą chorób, ale wywołują alergie, które charakteryzują się objawami skórnymi.
Objawy
Po ugryzieniu przez meszki, na skórze powstaje obrzęk. Pojawia się zaczerwienienie a także wysoka gorączka. Alergia jest efektem działania toksycznych substancji śliny. Odczyn alergiczny może utrzymywać się na skórze nawet przez tydzień. Po rozdrapaniu bolącej rany, może dojść do zakażenia, dlatego po ukąszeniu owadów warto przemyć ranę i zabezpieczyć ją maścią niwelującą świąd. Przy powiększającej się ranie, najlepiej zgłosić się do lekarza, który może przepisać nam antybiotyk.
Na meszki pomaga olejek waniliowy lub specjalne środki na owady, którymi spryskuje się otoczenie, w którym przebywamy, ciało oraz ubrania. Meszki są groźne dla niemowląt, dlatego warto omijać miejsca ich wylęgu. Na wózki powinno się zakładać moskitiery, szczególnie jeśli wybieramy się na spacer w pobliżu łąk czy wody. Alergia na meszki może zepsuć nam rodzinny urlop, dlatego warto mieć przy sobie środek na ukąszenia owadów, który złagodzi obrzęk i uporczywy świąd.
Katarzyna Antos