Owoce powinny być stałym elementem naszej codziennej diety. Dostarczają bowiem wielu cennych witamin i soli mineralnych. Pyszne owoce są także źródłem alergenów. Należy do nich melon. Czym charakteryzuje się alergia na melona?
Zjeść czy nie zjeść melona? Oto jest pytanie…
Melon należy do dyniowatych. Przybiera zwykle kulistą formę, podobnie jak w przypadku dyni czy arbuza. To doskonały owoc na upalne dni, ponieważ podobnie jak arbuz, gasi pragnienie i orzeźwia. Melony charakteryzują się niezwykle słodkim smakiem. Ich miąższ jest biało-zielony. Owoc posiada pestki i grubą skórkę. Jest dość ciężki, ale zdecydowanie zachwyca swoim smakiem, który komponuje się z wieloma innymi produktami, nawet wytrawnymi. Ciężko oprzeć się słodyczy melona, ale nie każdy z nas może spokojnie go jeść. Jak w przypadku innych owoców, melona również znajdziemy na liście alergenów pokarmowych. Dlaczego owoc może uczulać?
Alergia na melona
W przypadku alergii na melona, musimy poruszyć temat alergii krzyżowych. Ten rodzaj uczuleń dotyczy różnych alergenów, które ze względu na podobną lub prawie identyczną budowę, mogą wywoływać te same objawy alergii. W rezultacie, uczulony może wykazywać reakcje alergiczne po kontakcie z tymi alergenami. Tego typu reakcje zachodzą często przy połączeniach pyłków roślin i alergenów pokarmowych. Alergia na melona ma więc związek z profilinami, czyli gryp białek krzyżowych. Profiliny występują w wielu roślinach, co przyczynia się do powstawania odczynów alergicznych. W tej sytuacji nie możemy pominąć związku z lateksem. Doskonale znane tworzywo również reaguje z owocami, takimi jak melon. Bardzo często osoby uczulone na lateks, są nadwrażliwe na melona czy inne owoce takie jak banany, mango, ananasa oraz awokado. Uczulenie może objawić się nie tylko reakcjami skórnymi, takimi jak wysypka czy pokrzywka. U alergika możemy zaobserwować także katar, łzawienie oczu oraz duszności. Przy silnych uczuleniach, czasem dochodzi nawet do nasilonych objawów alergii i wstrząsu anafilaktycznego. Anafilaksja jest niebezpieczna dla zdrowia i życia alergika, ponieważ niesie ze sobą ryzyko śmierci.
Alergicy powinni być więc świadomi zagrożeń, jakie niosą ze sobą reakcje alergiczne po spożyciu melona. W przypadku alergii na melona, warto wykonać testy alergiczne, które potwierdzą lub wykluczą nasze obawy. Z mechanizmem alergii są związane przeciwciała IgE, które mogą traktować melona jak alergeny lateksy czy pyłki roślin, dlatego przy podejrzeniu alergii można wykonać testy serologiczne, na obecność przeciwciał IgE.
Katarzyna Antos