Alergia na kurz to problem, które dotyka około 6 milionów Polaków.  Jak manifestuje się ta przypadłość?

 

Alergia na kurz występuje przez cały rok. Uczulone osoby najgorzej ją znoszą w chłodniejszym okresie – jesienią czy zimą. Uporczywe jest także poranne wstawanie, gdyż roztocza najlepsze siedlisko mają w naszym łóżku. Objawy te ustępują na świeżym powietrzu.

Alergia na kurz – objawy

Objawy alergii na kurz doskwierają osobom uczulonym szczególnie w okresie grzewczym, w którym często w mieszkaniach nie ma przepływu świeżego powietrza z powodu szczelnie zamkniętych okien oraz następuje nagłe zwiększenie temperatury. Takie warunki powodują wzrost ilości alergenów. Do najczęstszych objawów spowodowanych uczuleniem należy:

  • świąd nosa
  • nieżyt nosa
  • wodnisty katar
  • napady kichania
  • łzawienie oczu
  • duszność
  • łuszczące się, czerwone zmiany na skórze

W czasie przewlekłej choroby mogą występować zaburzenia koncentracji, bóle głowy, zmęczenie i senność. Warto pamiętać,  aby po zastosowaniu preparatów roztoczobójczych osoba uczulona przez kilka dni nie przebywała w tym miejscu. Wzrost unoszących się wówczas alergenów w powietrzu może wywołać uciążliwe objawy.

alergia-na-kurz

Alergia na kurz – zapobieganie

Aby spróbować zapobiec objawom alergii na roztocza, należy często zmieniać pościel. Kołdry i poduszki trzeba zmieniać co 3-4 miesiące, a poszewki co 7-10 dni. Właściwe byłoby także częste wietrzenie pościeli. Natomiast prać ją trzeba minimalnie w temperaturze 60 stopni. Musimy również często odkurzać materac, by pozbyć się resztek naskórka. Pamiętajmy także, aby kładąc się do łóżka nie robić tego z mokrą głową, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi roztoczy. Oczywiste jest też to, by nasze zwierzęta nie przebywały w sypialni. Ich naskórek oraz sierść stanowi pokarm dla roztoczy.

Uczulenie na roztocza – leczenie

Aby zlikwidować objawy uczulenia na roztocza u chorych lub zmniejszyć ich intensywność stosuje się immunoterapię alergenową. Okres odczulania trwa 3-5 lat, po którym alergicy często nie mają objawów alergii przez 5-10 lat. Zdarzają się także dłuższe braki objawów uczulenia. Jeśli chodzi o metody odczulania, najnowocześniejszą są szczepionki podjęzykowe. Warto zauważyć, iż skuteczność odczulania w tym przypadku jest dosyć wysoka. Wynosi 70-80 %.

Roztocza znajdujące się w naszych domach mogą powodować uciążliwe objawy, z  którymi musimy starać się uporać każdego dnia. Ważne jest zatem odpowiednie zapobieganie tej alergii, a także zastosowanie odczulania, które może przynieść pozytywne skutki.

Dominika Rutkowska