Sezon na kukurydzę śmiało możemy uznać za otwarty. Złociste kolby najlepiej smakują właśnie latem. Kukurydza niestety jest zaliczana do alergenów,więc nie każdy może ją spokojnie jeść. Alergia na kukurydzę – jakie są jej przyczyny i objawy?
Alergia na kukurydzę
Kukurydza jest gatunkiem, należącym do wiechlinowatych. W niektórych krajach, takich jak np. Gwatemala, roślina ma ogromne znaczenie w ekonomii. Kukurydzą zajadają się ludzie na całym świecie. Roślinę uprawia się zarówno na paszę jak i w celach produkcji żywności dla ludzi. Wakacje to czas, kiedy zaczyna się sezon na kukurydzę. Z łatwością dostaniemy ją w sklepach i na targowiskach,ponieważ jest uprawiana w Polsce. Słodkie ziarna są bardzo smaczne i stanowią wspaniały dodatek do wielu dań. Ale nie wszyscy mogą cieszyć się wspaniałym smakiem kukurydzy, ze względu na możliwość wystąpienia alergii.
Alergia na kukurydzę – przyczyny i objawy
Alergia na kukurydzę może pojawić się u każdego z nas. Do przyczyn uczulenia zaliczamy chemiczne substancje, które stosowane są przy uprawach roślin oraz szeroko pojętej produkcji żywności. Uczulać mogą też naturalne związki roślinne, które zawiera w sobie kukurydza. Alergia bardzo często przybiera postać uczulenia pokarmowego lub wziewnego. Uczulenie manifestuje się takimi objawami jak migrena, osłabienie, senność czy drażliwość. To typowe objawy neurotyczne. Osoby obserwujące tego typu obawy, po spożyciu kukurydzy, powinny wykonać testy alergiczne. Po usłyszeniu diagnozy, jaką jest alergia, leczenie polega na wprowadzeniu diety eliminacyjnej. Dieta eliminacyjna polega na wykluczeniu z jadłospisu zarówno samej kukurydzy, jak i produktów, które mogą ją zawierać.
Nie tylko sama kolba kukurydzy
W przypadku kukurydzy, alergicy nie mają łatwo, ponieważ kukurydza jest bardzo często wykorzystywana w produkcji, nie tylko żywności. Uczula nie tylko sama kolba kukurydzy, popcorn czy kukurydza z puszki. Równie dobrze mogą to być owoce w syropie, płatki, mieszanki do gotowego wypieku, galaretki, gumy, whiskey czy lody. Olej kukurydziany jest wykorzystywany do produkcji majonezu, a mąka do obsypywania kartonów na mleko. Nawet w lekach, serach czy paście do zębów, możemy znaleźć śladowe ilości kukurydzy. Alergikom pozostaje więc zachowanie czujności, przy wyborze produktów oraz dań w restauracjach. Zawsze lepiej zapytać kelnera, czy przypadkiem w naszej sałatce lub zupie, nie znajduje się kukurydza.
Chociaż alergia na kukurydzę nie jest tak powszechna, jak na truskawki czy mleko, warto wykonać testy alergiczne, szczególnie jeśli jesteśmy w grupie ryzyka. Badanie pozwoli nam na dalsze działania, dzięki którym problem reakcji alergicznych po spożyciu kukurydzianych produktów, szybko zniknie.
Katarzyna Antos