Wyprysk kontaktowy u chorych na trądzik
Trądzik jest schorzeniem dermatologicznym, który charakteryzuje się łojotokiem. Gruczoły intensywnie produkują sebum, które zaczopowuje pory. Łój stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Mikroorganizmy namnażając się, wywołują stany zapalne. U osób dotkniętych trądzikiem obserwuje się zaskórniki, zmiany ropne, charakterystyczne wykwity. Skóra wykazuje tendencję do błyszczenia. W związku z tym, iż gronkowce często przyczyniają się do wysypy pryszczy, lekarze przepisują swoim pacjentom maści z klindamycyną. Niestety, u niektórych osób antybiotyk z grupy linkozamidów może powodować wyprysk kontaktowy.
Próba prowokacyjna z klindamycyną
Badania, podczas których przeprowadzano próbę prowokacyjną z klindamycyną, stały się przedmiotem dociekań alergologów. U niektórych osób wyżej wspomniany antybiotyk przyczynia się do wysiewu ostrej pokrzywki. Ten nietypowy objaw nadwrażliwości na klindamycynę budzi zainteresowanie środowisk naukowych. Mechanizm powstawania bąbli nie jest znany. Wiemy, iż nie ma związku z IV mechanizmem immunologicznym Gella i Coombsa.
Nietypowe objawy uczulenia na klindamycynę
W literaturze medycznej można znaleźć doniesienia o atakach duszności wywołanych przed klindamycynę. Początkowo podejrzewano, iż za uciążliwe dolegliwości odpowiada astma, ale przeprowadzone badania nie potwierdziły tej hipotezy.
Odczulanie
W przypadku chorych na AIDS sytuacja jest niezwykle skomplikowana. Niektóre infekcje nie poddają się antybiotykoterapii, ale kuracja z klindamycyną przynosi pożądane rezultaty. Jeśli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na antybiotyk z grupy linkozamidów, poddaje się go odczulaniu. Systematycznie podając niewielką dawkę klindamycyny, zwiększamy tolerancję układu immunologicznego na tę substancję. W przypadku alergików chorych na AIDS odczulanie odgrywa niezwykle istotną rolę.
Osoby uczulone na klindamycynę powinny nosić w portfelu kartkę informującą o alergii. Jeśli dojdzie do wypadku samochodowego, podczas którego stracimy przytomność, personel medyczny będzie wiedział, jakich antybiotyków nie należy podawać.
Z alergią na antybiotyki nie ma żartów. U mojego sąsiada penicylina wywołała wstrząs anafilaktyczny. Niewiele brakowało, a nie byłoby go już pośród nas.