Alergia na jabłka zaliczana jest do częstych uczuleń pokarmowych. Popularne w naszym kraju owoce stanowią zagrożenie w postaci alergenów.
Jabłka – źródło witamin i alergii
Jabłka zawierają witaminy z grupy B, witaminę C, A oraz inne składniki odżywcze. To źródło błonnika i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu, są zalecane cukrzykom i osobom chorującym na hiperglikemię. Owoce można jeść zarówno na surowo, jak i po obróbce. Jabłka są składnikiem wielu pysznych ciast, deserów czy potraw. Dlaczego więc, te drogocenne owoce są także źródłem alergii? Uczulenie na jabłka występuje bardzo często u osób z alergią na pyłek brzozy. Wtedy mówimy o alergii krzyżowej. Jabłka, same w sobie zawierają różne alergeny, które reagują z innymi pokarmami czy pyłkami.
Alergia na jabłka – objawy
Objawy alergii na jabłka są zależne od innych alergenów. Reakcje krzyżowe z soją, marchwią czy olchą mogą dotyczyć jamy ustnej czy układu trawiennego. W takim przypadku, największe stężenie substancji uczulających jest najbliżej szypułki owocu. Przy drugiej grupie, w której znajdują się alergeny papryki, kiwi oraz wiśni, sygnały są podobne. Do groźnych reakcji może dojść przy krzyżowaniu z orzechami laskowymi, bylicą, kukurydzą czy brzoskwinią. Wtedy istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, szczególnie po spożyciu bardzo dojrzałych owoców. Łagodne i miejscowe objawy dotyczą zaś reakcji z profiliną, którą zawierają banany, trawy, soja czy też orzeszki ziemne. Jednym z najczęstszych objawów, pojawiających się natychmiast po zjedzeniu jabłka jest zespół alergii jamy ustnej. Odznacza się świądem w okolicy ust, pieczeniem języka i podrażnieniem gardła. W zależności od organizmu, objawy mogą być mniej lub bardziej nasilone. Tak działają owoce surowe,ponieważ obróbka termiczna powoduje rozkład większości związków uczulających.
Odmiany jabłek
Niektóre z odmian jabłek są wysoko alergizujące. Zalicza się do nich takie typy jak Jona Gold, Golden Delicious, Granny Smith oraz Cox Orange. Znacznie mniej uczulającymi odmianami są Gloster, Boskoop czy Jamba. Elise i Santana wywołują reakcje alergiczne niezwykle rzadko. Należy pamiętać, że ekologiczne owoce będą zawierały mniej alergenów i szkodliwych substancji takich jak chemiczne opryski. Warto więc wybierać jabłka ze sprawdzonych sadów czy od lokalnych dostawców.
Alergia na jabłka wcale nie oznacza całkowitej rezygnacji z tych pysznych darów natury. Gdy nie możemy jeść surowych owoców, pozostają różne ciasta czy desery, które z pewnością ucieszą kubki smakowe, bez zbędnych reakcji alergicznych. Cieszmy się zatem smakiem jabłek, zachowując zdrowy rozsądek i wybierając mniej uczulające odmiany.