czereśnie

Czereśnie to jedne z letnich owoców, które już pojawiają się na straganach i w sklepach. Sezon na czereśnie nie trwa zbyt długo, więc warto korzystać z dobroci natury póki jest na to czas. Ale nie wszyscy mogą cieszyć się słodkim smakiem owoców, ponieważ jest możliwa alergia na czereśnie. Dziś poznamy jej przyczyny i objawy.

Alergia na czereśnie i inne owoce

Owoce są zdrowe, ponieważ zawierają mnóstwo cennych witamin i minerałów. Jako naturalne produkty, mają w sobie cukier, któremu zawdzięczamy słodycz i smak. Nie musimy nic do nich dodawać, by cieszyć się z ich smaku i zapachu. Owoce to jednocześnie jedne z najczęściej wymienianych alergenów pokarmowych. Uczulają osoby w różnym wieku. Również czereśnie powodują alergie. Czereśnie są kulistymi owocami, należącymi do pestkowców. Owoce są popularne w Polsce. Uczulenie na czereśnie jest zależne od gatunku i miejsca lokalizacji drzewa owocowego. Na terenie państw europejskich obserwuje się bardzo mały procent uczulonych na czereśnie.

Alergia na czereśnie – przyczyny i objawy

Mimo niewielkiego odsetku alergików, ten typu uczulenia jest możliwy. Alergia na czereśnie należy do alergii pokarmowych. Przyczyną uczulenia są  panalergeny, znajdujące się w owocach. W przypadku czereśni, wyróżnia się cztery takie związki. To im organizm zawdzięcza reakcje alergiczne. Wśród przypadków medycznych, obserwujemy także związek pomiędzy spożyciem czereśni a wysiłkiem fizycznym. To dość zaskakująca reakcja organizmu człowieka. Na skutek wysiłku fizycznego, po zjedzeniu owoców, mogą wystąpić objawy alergii. Oznaki uczulenia wcale nie muszą pojawić się tylko po zjedzeniu owoców, co jest dość specyficzną formą alergii pokarmowej. Wtedy mowa o anafilaksji wywołanej wysiłkiem, niezależnej od pokarmów. Objawy alergii na czereśnie są więc podobne do wstrząsu anafilaktycznego.alergia Wówczas osoby uczulone, nie mogą jeść czereśni przed zaplanowaną aktywnością fizyczną. Taniec, bieganie czy wizyta na basenie, może okazać się przyczyną reakcji alergicznej. Objawy, które pojawiają się po spożyciu czereśni, mogą dotyczyć skóry. U alergika zaobserwujemy więc świąd, pokrzywkę, obrzęk Quinckego czy wysypkę. Do charakterystycznych objawów alergicznych, zaliczymy także dolegliwości astmatyczne oraz spadek ciśnienia tętniczego krwi, co może okazać się groźne dla pacjenta. Zazwyczaj alergia tego typu ujawnia się przy spożyciu dość dużej ilości owocu.

Czereśnie reagują także z pyłkiem brzozy, w efekcie czego dochodzi do alergicznych reakcji krzyżowych. Uczuleni na czereśnie oraz na pyłki brzozy powinni unikać kontaktu z tymi alergenami, w celu zmniejszenia ryzyka odczynów uczuleniowych. Uczulonym na czereśnie radzimy rezygnację z jedzenia owoców lub ostrożność przy planowaniu letnich treningów oraz aktywności na świeżym powietrzu.

Katarzyna Antos