Borówki jako jedne z leśnych owoców dają nam wiele cennych witamin. Ale smaczne owoce wywołują także uczulenia. Jak objawia się alergia na borówki ?
Borówki – nie tylko źródło zdrowia
Granatowe kuliste owoce, nieco większe od znanych nam jagód to borówki, które rosną na krzewach. Warto je jeść, ze względu na cenne, zdrowotne właściwości. Borówki są źródłem antycyjanów, które staja do walki z bakteriami Escherichia coli, atakującymi układ pokarmowy. Zawierają także garbniki, które uszczelniają błony śluzowe żołądka, usprawniając tym samym przemianę materii. Niepozorne owoce sprawdzają się także w ochronie naszego układu moczowego, ponieważ rozprawiają się ze szkodliwymi bakteriami. Oprócz tego, chronią również wątrobę. Nie wszyscy mogą cieszyć się z dobrodziejstwa, które niosą ze sobą borówki, gdyż owoce bywają przyczyną alergii.
Alergia na borówki – przyczyny i objawy
Owoce takie jak jagody, do których zaliczamy także borówki, w tym borówkę czarną, należą do alergenów, wywołujących reakcje alergiczne. Alergia na borówki częściej występuje u dzieci. Może objawiać się niestrawnością, bólami brzucha, zaparciami czy biegunkami. Charakterystycznymi objawami uczulenia na te popularne owoce, są także zmiany skórne. Na ciele alergika mogą pojawić się wykwity w postaci drobnej wysypki. Przy silnej alergii na borówki, możliwa jest pokrzywka. Tego typu zmiany odznaczają się zaczerwienieniem i obrzękiem skórnym, którym towarzyszy świąd. Pokrzywka jest zaliczana do gwałtownej reakcji skórnej. Ryzyko alergii wzrasta u dzieci, u których wcześniej zaobserwowano objawy alergii pokarmowej na owoce czy inne produkty spożywcze. Uczulać mogą także nawozy oraz inne chemiczne substancje, którym opryskuje się uprawiane rośliny. Dlatego alergicy powinni sięgać tylko po owoce ze sprawdzonych, ekologicznych źródeł.
Dziecku najlepiej zacząć podawanie borówek w bardzo małych ilościach, obserwując cały czas reakcje organizmu. Przy wystąpieniu jakichkolwiek niepokojących oznak, należy odstawić borówki z diety i udać się do alergologa. Po wykonaniu odpowiednich testów, lekarz zleci odpowiednie środki w postaci leków na alergię oraz zleci dietę eliminacyjną, polegająca na unikaniu spożycia borówek. Forma takiej diety pozwala na unikniecie objawów alergii.
Katarzyna Antos