alergia na mleko

Jedną z najczęściej spotykanych alergii jest alergia na mleko. Jest ona związana z reakcją obronną organizmu na znajdujące się w nich białka. Skutkuje to pojawieniem się charakterystycznych dla uczulenia objawów, zwłaszcza na skórze. Ze względu na to, że mleko często bywa podstawowym produktem żywieniowym, dlatego alergia wymusza poszukiwanie zastępczych napojów.

Co robić, gdy mleko szkodzi?

Alergia na mleko to efekt nadwrażliwości układu immunologicznego na  znajdujące się w nim enzymy. Najczęściej objawia się ona w postaci wyprysków skórnych o różnej wielkości i na różnych częściach ciała. Rzadziej dochodzi do biegunki, bólów brzucha, wymiotów. Niezależnie od objawów najlepszym sposobem na radzenie sobie z alergią jest eliminacja mleka z diety. Nie można jednak pozostawić luki w jadłospisie, gdyż mleko dostarcza organizmowi cennych składników mineralnych, zwłaszcza wapnia, dlatego potrzebne są zamienniki.

Alergia na mleko a mleko prosto od kozy

Zamiast mleka krowiego, można zacząć popijać mleko kozie. Jest ono bezpieczne dla alergików, pomimo że również jest pochodzenia zwierzęcego. Bezpieczeństwo wynika z jego budowy. Kulki tłuszczu w mleku kozim są znacznie mniejsze, niż kulki tłuszczu w mleku krowim. Powoduje to, że jest lekkostrawne, a enzymy znajdujące się w żołądku nie mają problemu z jego strawieniem. Tak samo dobrze na alergików wpłyną przetwory z mleka koziego: sery, jogurty.

Mleko z orzechów kokosowych

Mleko kokosowe to kolejny napój, którym można zastąpić mleko krowie. Jest coraz popularniejszy nie tylko wśród alergików, lecz także wśród osób, które chcą się zdrowo odżywiać. Nie zawiera laktozy, dzięki czemu nie podrażnia wrażliwego żołądka ani układu immunologicznego. Jest uzyskiwane poprzez wyciskanie miąższu orzechów kokosowych (można je zrobić również samodzielnie). Mleko kokosowe jako napój do popijania nie jest najsmaczniejsze, ale sprawdza się doskonale jako dodatek do potraw: zup, sosów, zastępując takie przetwory mleczne, jak śmietana czy jogurt.

Zamienniki mleka krowiego. Mleko sojowe na zdrowie

Popularnym zamiennikiem zwykłego mleka jest mleko sojowe produkowane z ziaren soi. Stanowi doskonałe źródło białka oraz wapnia. Ze względu na składniki wapń dobrze uzupełni dietę dzieci, które mają uczulenie na mleko. Jest do dla nich niezwykle istotne ze względu na wapń, który wspomaga wzrost. Zamiast białego sera z powodzeniem można włączyć do diety wysokobiałkowe i niskokaloryczne tofu (smakuje zarówno na słodko, jak i na ostro).

Poza białkiem w mleku sojowym znajdują się duże ilości witamin z grupy B, wpływających korzystnie na układ nerwowy. Można je dodawać do płatków owsianych, kawy, owoców. Niestety, mleko sojowe posiada dwie wady, o których warto pamiętać. Długotrwale spożywane w dużych ilościach może doprowadzić do pojawienia się reakcji alergicznej albo wpłynąć negatywnie na pracę tarczycy.

Mleko ryżowe na alergię

Uzyskiwane z brązowego ryżu mleko ryżowe również nadaje się jako zamiennik. Pomimo że jest mlekiem nie zawiera białka ani wapnia. Posiada za to więcej węglowodanów, niż mleko krowie i może dobrze uzupełnić jadłospis o składniki energetyczne.

Karolina Skrzek