Lato jest bardzo trudnym czasem dla osób cierpiących na alergię. I to nie tylko z powodu zwiększonego pylenia traw, ale także dlatego, że przy upałach powietrze często jest suche, a to wiąże się ze wzrostem stężenia różnego rodzaju alergenów w powietrzu. Zobaczmy, co najczęściej uczula nas latem.
Alergia na pyłki
Czerwiec i lipiec to miesiące pylenia różnych roślin, dlatego bywają szczególnie uciążliwe dla alergików. W tym okresie najbardziej cierpią osoby uczulone na alergeny pokrzywy, Alternaria i Cladosporium.
Alergia na pyłki jest najczęściej występującą latem, jej typowe objawy to między innymi:
- nieżyt nosa;
- zaczerwienienie i swędzenie oczu;
- drapanie w gardle.
Czasem pyłki mogą spowodować również objawy alergii kontaktowej, czyli wysypkę lub swędzące plamy na skórze.
Uczulenie na słońce
Osoby z wrażliwą skórą często mają także alergię na promienie słoneczne. Najpowszechniejsze objawy tego typu uczulenia to swędząca pokrzywka oraz czerwone, także swędzące plamy na skórze. Osoby uczulone, które wiedzą, że będą musiały przebywać dłuższy czas na słońcu, powinny posmarować odkryte miejsca kremem z wysokim filtrem słonecznym i mieć pod ręką tabletki na alergię bez recepty, które mogą złagodzić swędzenie.
Alergia na jad owadów
Lato to czas, w którym owady budzą się do życia. Często bywają także uciążliwe, zwłaszcza te, które gryzą, powodując nieprzyjemne reakcje. Po ukąszeniu komara najczęściej pojawiają się swędzące bąble, a przy ciepłej temperaturze możemy natknąć się na wiele gatunków owadów, które mogą zainfekować nas swoim jadem. Problem pojawia się, gdy dana osoba ma alergię na jad owada, który ją ugryzł. Może to doprowadzić do powstania obrzęków, a nawet pojawienia się objawów infekcji, takich jak dreszcze czy gorączka. Najgroźniejszą reakcją, jaka może powstać po ukąszeniu, jest szok anafilaktyczny, stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia.
Uczulenie na kurz
Alergia na kurz jest alergią całoroczną, jednak latem może doskwierać szczególnie. Zwłaszcza gdy w otoczeniu występuje wysoka temperatura, a powietrze jest suche i drobinki kurzu unoszą się w powietrzu. Oprócz leków na alergię warto wtedy skorzystać z nawilżaczy powietrza, które pomogą pyłkom opaść na spód, dzięki czemu nie będą one dostawały się w takich ilościach do układu oddechowego.
Alergia na zwierzęta
Wiosna i lato to miesiące, w których nasi domowi pupile tracą sierść. I chociaż przy uczuleniu na zwierzęta największymi alergenami są ich ślina i naskórek, na unoszącej się w powietrzu sierści może znajdować się sporo jednego i drugiego. Dlatego okres linienia zwierząt również bywa ciężki dla alergika.
Jak radzić sobie z alergią latem?
Chcąc uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, najlepiej ograniczyć ekspozycję na alergen latem. Dla niektórych musiałoby to jednak oznaczać niewychodzenie z domu. Łatwiej jest mieć zawsze ze sobą lek na alergię, który złagodzi objawy uczulenia. W przypadku silnych reakcji alergicznych najlepiej porozmawiać z lekarzem alergologiem na temat możliwej terapii odczulającej.
Ja mam, niestety, alergię na słońce i muszę bardzo uważać.
Ja mam alergię na kurz, nie jest to nic przyjemnego.
Ja mam alergię na meszki. Po ich ukąszeniu powstają ogromne pęcherze.
Ja muszę chronić skórę przed słońcem, bo czasem mnie uczula.
Ja muszę uważać na słońce, ale dobry krem z filtrem załatwia sprawę.