alergia na kurz

Alergie są już na tyle popularne, że zwie się je chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Poza alergią pokarmową, najczęściej występującą jest uczulenie na roztocza znajdujące się w kurzu. Jest to z pewnością jedna z najbardziej uciążliwych odmian, bowiem kurz znajduje się wszędzie i bardzo trudno go uniknąć.  Alergia na kurz – jak ją rozpoznać?

 

Czym jest alergia?

Pojawienie się alergii nie jest niczym przyjemnym, ponieważ jej objawy (niezależnie od tego, co ją powoduje) mogą stać się bardzo uciążliwe. Dokładne przyczyny pojawiania się alergii nie są całkowicie zbadane i nadal ich występowanie ma dla lekarzy wiele tajemnic. Jednak potwierdzonym naukowo faktem jest, że wystąpienie reakcji alergicznej jest powiązane z nadwrażliwością układu immunologicznego. W momencie kontaktu z substancją uczulającą, którą organizm odczytuje jako zagrożenie, dochodzi do nadmiernego wydzielania przeciwciał. Skutkuje to pojawieniem się objawów alergii, np. na skórze albo być związane z układem oddechowym bądź pokarmowym.

Jakie są przyczyny alergii na roztocza?

Za jedną z poważniejszych i pojawiających się najczęściej alergii uchodzi alergia na kurz, a dokładniej na znajdujące się w nim roztocza. Jest ona uciążliwa głównie z powodu wszechobecności kurzu, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Istotne jest również, że rozpoznano do tej pory ponad 5 tysięcy gatunków roztoczy, a uczulonym można być zarówno na wszystkie, jak i na konkretne rodzaje, co znacznie utrudnia walę z alergią.

W roztoczach, które ukrywają się nie tylko na szafkach, ale również w pościeli, dywanach, zasłonach i firankach znajduje się białko, które w kontakcie z ludzkim ciałem powoduje reakcję alergiczną. Związana jest ona zazwyczaj z drogami oddechowymi i w skrajnych przypadkach może doprowadzić do duszności, wymagających interwencji lekarskiej.

Alergia na kurz – objawy

Jak wspomniano alergia na roztocza powiązana jest przede wszystkim z drogami oddechowymi, zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz. Po kontakcie z alergenem może pojawić się swędzenie nosa, prowadzące do konieczności drapania się. Czasami jest to tak uciążliwe, że może doprowadzić do powstania drobnych ranek na naskórku. Uciążliwym objawem jest pojawienie się kataru, tzw. katar alergiczny, kichanie oraz intensywnej wydzieliny z nosa, zazwyczaj wodnistej. Groźniejsze, niż katar są jednak napady duszności, która może spowodować zagrożenie życia.

Pokrzywka a alergia na roztocza

Rzadko alergia na roztocza wyraża się poprzez plamy na skórze, choć u szczególnie wrażliwych organizmów jest to możliwe, zwłaszcza jeśli duża ilość roztoczy znajdowała się w pościeli, na dywanie, na kanapie. Wtedy może dojść do pojawienia się swędzących zaczerwienień w okolicy zgięć łokci oraz kolan.

Za znacznie częstsze uchodzą problemy z oczami, gdy pojawia się reakcja alergiczna. Ręką, na której znajdują się roztocza można przypadkiem przetrzeć powieki powodując zaczerwienienie oczu oraz łzawienie. Są to objawy przypominające zapalenie spojówek i tak samo uciążliwe, które warto łagodzić kompresami ziołowymi, np. z rumianku albo szałwii.

Karolina Skrzek