Alergia na kota najczęściej dotyczy białka FelD1, znajdującego się w kociej ślinie. Zwierzak rozprowadza je po całej powierzchni sierści podczas codziennej toalety. Uczulenie może być wywoływane też przez wydzielinę z gruczołów łojowych skóry kota oraz jego złuszczający się naskórek. Objawia się ono katarem siennym, zapaleniem spojówek, kichaniem. Zdarzają się nawet napady duszności. Symptomy alergii na kota nierzadko pojawiają się u kobiet w ciąży. W tym czasie następują w ich organizmie duże zmiany hormonalne. Mogą sprawić, że układ odpornościowy zareaguje nadwrażliwością na kocie alergeny.
Specjaliści twierdzą, że u 30% ciężarnych objawy alergii nasilają się w czasie ciąży. U kolejnych 30% wyraźnie się osłabiają. U pozostałej części utrzymują się zwykle na tym samym poziomie. Alergia wziewna o niezbyt uciążliwych symptomach nie jest groźna dla przyszłej mamy ani dziecka. Niestety, niekiedy u pań w ciąży pojawiają się napady duszności. Mogą one prowadzić nawet do niedotlenienia płodu. Alergeny, które często je wywołują, to między innymi białka obecne w ślinie i naskórku kota.
Alergia na kota – co ją powoduje?
Alergia na zwierzęta domowe często jest nazywana ogólnie „uczuleniem na sierść”. Jest to nieprawidłowa nazwa, ponieważ sierść zwierząt nie jest silnym alergenem. Uczulają za to białka obecne w naskórku, ślinie, wydalinach i wydzielinach zwierząt. W przypadku kotów za większość alergii odpowiedzialne jest białko FelD1. Jest ono wytwarzane przez gruczoły ślinowe i łojowe tych zwierząt. Kot rozprowadza je po całej powierzchni sierści podczas lizania futerka. Co ciekawe, nie wszystkie koty wywołują taką samą reakcję alergiczną. Część z nich wytwarza mniejszą ilość antygenów niż inne. Osoby uczulone na kota mogą zareagować silnie nawet podczas kontaktu z właścicielem zwierzaka. Objawy alergii mogą być bardzo nasilone, co może być niebezpieczne dla kobiet w ciąży.
Objawy alergii na kota
Kocie alergeny dostają się do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe. W ich obrębie wywołują zapalenie błony śluzowej nosa, katar sienny i napady kichania. Niekiedy mogą również doprowadzić do ataku astmy. W jego trakcie alergik cierpi na duszności i uczucie ucisku w klatce piersiowej. Inne objawy uczulenia na kota to zapalenie spojówek, pokrzywka, wysypka czy świąd skóry. Antygeny kota są jednymi z najsilniejszych alergenów. Są bardzo niewielkie. Unoszą się łatwo w powietrzu i przenoszą na duże odległości. Mogą również przyklejać się do ubrania czy obuwia właścicieli kotów lub ich gości. Co więcej, uczulenie na kocie alergeny potęguje się zwykle wraz z wiekiem.
Alergia na kota u ciężarnej
Alergia u kobiety ciężarnej może zarówno się nasilić, jak i osłabić. Panie w ciąży często zaczynają reagować nadwrażliwością na alergeny kota. Zdarza się tak, nawet jeśli wcześniej nie miały takich objawów. W takim przypadku powinny się skonsultować z alergologiem, który zaleci odpowiednią terapię. Wiele leków antyalergicznych może być z powodzeniem stosowanych także u ciężarnych kobiet. W przypadku bardzo uciążliwych symptomów uczulenia konieczne będzie ograniczenie kontaktu ze zwierzakiem na czas ciąży. Duszności towarzyszące napadowi astmy mogą prowadzić do niedotlenienia płodu. Jest to niebezpieczne dla jego rozwoju.
Toksoplazmoza w ciąży
Posiadanie kota stanowi pewne niebezpieczeństwo dla ciężarnych pań nie tylko ze względu na ryzyko alergii. Czworonogi te przenoszą również pierwotniaki z gatunku Toxoplasma gondii. Człowiek zaraża się nimi poprzez kontakt z odchodami kota. Jeśli pasożyt dostanie się do organizmu kobiety w ciąży, zaatakuje również dziecko. Do zakażenia płodu dochodzi przez łożysko. Najgroźniejsza jest infekcja między 10. a 24. tygodniem ciąży. Może dojść wtedy do porodu przedwczesnego lub poronienia. Zdarza się, że dzieci rodzą się bez gałki ocznej lub z wadami układu nerwowego. Mogą być też niewidome lub niesłyszące. W późniejszych etapach ciąży toksoplazmoza nie jest już tak niebezpieczna.
Czy kobieta ciężarna powinna oddać kota?
Alergia na kota u ciężarnej może być słabo nasilona. W takim przypadku nie musimy pozbywać się zwierzęcia. Należy jedynie ograniczyć ilość jego alergenów w domu. Nie pozwalajmy kotu wchodzić do sypialni, regularnie też ją wietrzmy. Warto pozbyć się z domu dywanów, zasłon czy narzut. Łatwo chłoną kurz oraz zwierzęcy złuszczony naskórek. Kot powinien być regularnie wyczesywany przez kogoś, kto nie ma na niego uczulenia. Mieszkanie należy również odkurzać odkurzaczem ze specjalnym filtrem wyłapującym alergeny. W ten sposób złagodzimy przykre objawy alergii. Zarówno przed wystąpieniem symptomów uczulenia, jak i toksoplazmozą, chroni przestrzeganie higieny. Po kontakcie ze zwierzęciem oraz czyszczeniu kuwety kobieta ciężarna powinna dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
Karolina Solga