Coraz więcej osób trzyma w domu jakieś zwierzę. Na swoich pupili chętnie wybieramy psy, koty, papugi, króliki, a także gryzonie: myszy, szczury i chomiki. Posiadanie zwierzątka jest lekcją odpowiedzialności dla dzieci. Ponadto kontakt z żywym stworzeniem łagodzi poczucie samotności, redukuje stres i poprawia nastrój. Niestety, zwierzęta także mogą nas uczulać. Alergię wywołuje ich naskórek, wydzieliny gruczołów potowych i łojowych, mocz, a nawet ślina. Możemy być uczuleni także na siano czy trociny, które należy pupilowi włożyć do klatki. Alergia na chomika może objawiać się nieżytem nosa, wysypką, kaszlem, a nawet napadem astmy. Co zrobić ze zwierzątkiem, jeśli pojawi się u nas uczulenie?
Chomiki to urocze gryzonie, które wymagają o wiele mniej uwagi niż pies czy kot. Z natury są aktywnymi w nocy samotnikami. Jako że są mało absorbujące, często wybiera się je na pierwszego pupila dziecka. Są też idealnymi zwierzątkami dla osób zapracowanych. Niestety, alergia na chomika wcale nie jest rzadkością. Choć jest znacznie rzadsza niż uczulenie na kota czy świnkę morską, także może uprzykrzyć nam życie.
Alergia na chomika – z czego wynika?
Choć potocznie mówi się o uczuleniu na sierść zwierząt, sama w sobie nie jest ona zbyt silnym alergenem. Uczulające właściwości mają za to białka obecne w naskórku, ślinie, moczu i łoju. Substancje te mogą znajdować się na włosach pupila, dlatego też stworzenia silnie tracące sierść częściej są przyczyną uczulenia. Alergeny zwierzęce przyklejają się także do różnych powierzchni w domu, a także są obecne w powietrzu. Związki te są uznawane przez nasz układ immunologiczny za potencjalne zagrożenie. W efekcie dochodzi do reakcji zapalnej, która ma wspomóc walkę z patogenami. Pojawiają się wtedy u nas przykre objawy uczulenia. W przypadku chomika uczulać mogą nie tylko jego białka. Dolegliwości często wywołują także trociny i siano, które wkłada się do klatki zwierzaka.
Objawy alergii na zwierzęta domowe
Objawy uczulenia na zwierzęta domowe mogą być bardzo zróżnicowane. Zależą od gatunku zwierzaka, a także od indywidualnej reakcji układu odpornościowego alergika. Najczęściej jednak symptomy alergii dotyczą dróg oddechowych. Uczulona osoba po kontakcie z pupilem może doświadczyć napadowego kichania i kaszlu. Często pojawia się u niej nieżyt nosa, łzawienie oczu oraz zapalenie spojówek. Wystąpić może również obrzęk i uczucie drapania w okolicy jamy ustnej, nosa i gardła. W skrajnych przypadkach u alergika pojawia się napad astmy z charakterystycznymi dusznościami i świszczącym oddechem. Rzadziej alergia na chomika wywołuje objawy skórne pod postacią pokrzywki i świądu skóry. Kontakt z alergenami zwierzaka może także zaostrzyć symptomy wyprysku atopowego.
Jak poradzić sobie z alergią na chomika?
Jeżeli u nas lub u naszego dziecka pojawią się symptomy uczulenia, konieczna będzie wizyta u lekarza. Alergolog skieruje nas na skórne testy na alergię, które pozwolą na odnalezienie czynników odpowiedzialnych za uciążliwe objawy. Uczulenie na gryzonie występuje stosunkowo często, dlatego niewykluczone jest, że przyczyną naszych dolegliwości jest chomik. W takim przypadku powinniśmy przenieść klatkę zwierzaka poza sypialnię. Alergik powinien mieć z nim jak najmniejszy bezpośredni kontakt. Ściółkę pupila należy wymienić na hipoalergiczną. Klatkę i pomieszczenie, w którym chomik przebywa, należy często sprzątać. Warto też zrezygnować z wszelkich tapicerowanych mebli, narzut czy dywanów, do których z łatwością przylegają alergeny zwierzęcia. Lekarz może przepisać alergikowi leki antyhistaminowe, które łagodzą objawy uczulenia. Przydatne może okazać się też odczulanie, które stopniowo przyzwyczaj organizm alergika do uczulających czynników. Niestety, jest ono długotrwałe – leczenie trwa od 3 do 5 lat.
Alergia na chomika – co zrobić ze zwierzątkiem?
Chomiki to miłe i czyste stworzonka, które łatwo polubić. Konieczność oddania pupila dla dziecka może być prawdziwym dramatem. Taki wymóg może być trudny także dla dorosłych. Niestety, silne symptomy alergii, a szczególnie objawy astmy oskrzelowej, mogą być bezwzględnym wskazaniem do pozbycia się gryzonia. Pamiętajmy jednak, by nasze zwierzątko oddać w dobre ręce. Możemy poszukać za pomocą portali społecznościowych lub ogłoszeniowych osób, które z chęcią przygarną naszego pupila. Poprośmy też o wsparcie organizacje, które zajmują się pomocą gryzoniom w potrzebie. Gdy znajdą się chętni na naszego chomika, warto przeprowadzić z nimi krótki wywiad. Pomoże nam to stwierdzić, czy są odpowiedzialni i kierują się sympatią do zwierząt. Poprośmy o wysłanie nam kilku zdjęć chomika po jakimś czasie od jego oddania. W ten sposób sprawdzimy, czy wybraliśmy naszemu pupilowi odpowiednich opiekunów.
Karolina Solga