Nie trudno pomylić alergię z przeziębieniem. Objawy mogą być na tyle podobne, że rozróżnienie schorzeń okazuje się wyzwaniem. Alergia a przeziębienie – czym się różnią?
Alergia a przeziębienie
Zwykły katar wcale nie musi oznaczać przeziębienie. Jego objawy łatwo pomylić z alergią. Rodzice małych dzieci często nie zdają sobie sprawy z tego, że organizm może różnie reagować, szczególnie na czynniki znajdujące się w powietrzu, takie jak alergeny wziewne. To właśnie one są częstymi winowajcami alergii. Alergeny to co innego niż wirusy, które wywołują przeziębienie, więc warto je rozróżnić. Przy uczuleniach stosujemy zupełnie inne leczenie, które znów przy przeziębieniu, nie byłoby skuteczne.
Alergia a przeziębienie – czym się różnią?
Największym problemem jest alergia wziewna. Zanim zaczniemy dyskusję na temat różnic, warto podkreślić cechy wspólne uczulenia i przeziębienia. Zaliczymy do nich katar, kaszel, kichanie, ból gardła czy gorączkę. Różnice, czasem nawet niewielkie pomagają w ustaleniu właściwej diagnozy. Alergie wziewne rozwijają się najwcześniej koło 4. roku życia dziecka. Pojawienie się więc kataru czy gorączki u malucha przed ukończeniem tego wieku, może świadczyć o chorobie. W tym przypadku to nie alergeny będą przyczyną dolegliwości. Niuanse w objawach także pozwalają na odróżnienie alergii od przeziębienia. Przy alergii, katar zwykle ma postać wodnistej wydzieliny. Towarzyszy mu świąd nosa i ciągłe kichanie, które nasila się po wyjściu na zewnątrz. Katar alergiczny najbardziej dokucza w porze wiosenno-letniej, co także warto zaobserwować. Zwykły katar mija po tygodniu czy dwóch, zaś ten alergiczny utrzymuje się przez długie miesiące, a nawet cały rok kalendarzowy. Przekrwione i opuchnięte oczy także świadczą o alergii. Pojawia się łzawienie i swędzenie. Rzadko kiedy następuje to przy przeziębieniu. Jeśli już, to przy problemach z zatokami. Ból gardła to typowy objaw przeziębienia, ale przy uczuleniach również dochodzi do obrzęku gardła. Zatkany nos oddziałuje na drożność dróg oddechowych i gardła, więc ból odczuwany w podniebieniu czy uczucie chrypki może się pojawić. Taki objaw nie jest związany z typowym bólem gardła. Przy wystąpieniu kataru czy łzawieniu oczu, większe prawdopodobieństwo niesie alergia, niż chwilowe przeziębienie. Gorączka to kolejny znany symptom. Jednak u osób uczulonych możemy zaobserwować jedynie podwyższoną temperaturę a nie gorączkę. Przeziębienie zwykle atakuje w porze wiosennej, jesiennej i zimowej. Wtedy obserwujemy wzrost liczby chorych, szczególnie dzieci. Alergia ma przebieg długotrwały. Faktem jest, że nasila się w sezonie pylenia, ale nie mija po tygodniu, jak w przypadku zwykłego przeziębienia.
Katarzyna Antos