afty u dzieci

Bolesne nadżerki i owrzodzenia, pojawiające się w jamie ustnej bywają bardzo uciążliwe. Powodują dyskomfort a także ból. Skąd biorą się afty u dzieci?

Afty

Pod tajemniczą nazwą afty kryją się niewielkie zmiany zlokalizowane w jamie ustnej. Najczęściej pojawiają się u nastolatków i osób dorosłych, ale występują także u dzieci. Afty występują na policzkach, podniebieniu, języku czy nawet wargach. Bywają kłopotliwe, utrudniając przełykanie i mówienie. Zmiany są płytkie i mało bolesne.

Afty u dzieci

Przyczyny rozwoju aft u dzieci bywają różne. Bardzo często problem tkwi w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej. Dzieci mogą niezbyt dokładnie czyścić zęby, co sprzyja rozwojowi bakterii oraz aft. Jednym z czynników może być źle dopasowany aparat ortodontyczny, ocierający część jamy ustnej i powodujący dyskomfort. Powodem powstania aft mogą być problemy z zębami. Wtedy warto wybrać się z dzieckiem do stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia i podejmie odpowiednie kroki. Przy niezagojonych aftach, nie wykonuje się zabiegów dentystycznych, o czym lekarz powinien nas poinformować. Co ciekawe, afty mogą być efektem reakcji jamy ustnej na kwaśny smak czy gorący pokarm lub napój. Zbyt twarda szczoteczka także może uszkodzić jamę ustną. Nieodpowiednia bywa pasta do zębów, którą także zaliczamy do przyczyn rozwoju aft i pleśniawek. Niski poziom żelaza, witamin czy kwasu foliowego też może objawić się w formie takich zmian. Afty są również objawem alergii pokarmowych, celiakii i działania pasożytów, dlatego nie należy bagatelizować ich u najmłodszych. Obniżona odporność i stres tylko wspomagają ich rozwój. Sprzyja im także odwodnienie organizmu dziecka.

Rodzaje aft

Wyróżniamy kilka rodzajów aft, które powstają w obrębie jamy ustnej. Niektóre ze zmian mogą być dość duże. Afty małe z reguły nie mają więcej niż 1 cm średnicy. To płytkie nadżerki, które na szczęście nie zostawiają żadnych blizn. Afty Suttona są już sporymi owrzodzeniami, na dodatek bolesnymi, które lubią powracać i goją się przez tygodnie. Afty opryszczkopodobne, występują w skupiskach, są bolesne i również goją się przez kilka tygodni. Dentysta rozpozna typ zmian i zleci właściwe leczenie.

Leczenie aft

dzieciAfty zazwyczaj znikają same po kilku dniach, do tygodnia. Jednak proces ten możemy przyspieszyć, łagodząc także pojawiający się ból. Skuteczna okaże się soda oczyszczona czy woda utleniona. Domowe płukanki do ust z szałwii czy rumianku także przyniosą ulgę. Oprócz tego, w aptece dostępne są leki na afty bez recepty, w formie maści czy żeli, do stosowania w jamie ustnej. Przy trudnych przypadkach lekarz może zlecić sterydy czy leki przeciwhistaminowe.

Katarzyna Antos