Pyłki traw uchodzą za silnie uczulające alergeny wziewne. Nie każdy wie, iż tę dokuczliwą przypadłość, której towarzyszy katar sienny, kichanie i łzawienie oczu, można skutecznie leczyć. Niedawno na polski rynek farmaceutyczny trafiła szczepionka w tabletkach. Odgrywa ona niezwykle istotną funkcję w procesie odczulania.
Szczepionka w tabletkach
Tabletki, wykorzystywane w zwalczaniu alergii sezonowej, zawierają wyciąg z pyłków traw. Naukowcy udowodnili, iż systematyczne podawanie niewielkiej porcji alergenu, przyczynia się do wyeliminowania niepożądanych reakcji. Przez lata w immunoterapii wykorzystywano zastrzyki. Niestety, to rozwiązanie niosło ze sobą liczne skutki uboczne. U niektórych pacjentów zastrzyki wywoływały wstrząs anafilaktyczny. Ze względu na skutki uboczne opracowano szczepionkę w postaci kropel podjęzykowych. Postęp w medycynie sprawił, iż na rynku farmaceutycznym pojawiły tabletki o niewielki stężeniu alergenów.
Pochodzenie surowca
W związku z tym, iż pastylki są wygodne w stosowaniu, naukowcy pracują nad kolejnymi szczepionkami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, niebawem w ręce pacjentów trafią szczepionki w tabletkach, zwiększające tolerancję organizmu na roztocza, które występują w kurzu. Warto podkreślić, iż w przypadku immunoterapii czystość surowca odgrywa niezwykle istotną rolę. Pyłki traw zbiera się z roślin wysiewanych na specjalnie przygotowanych polach.
Ruchomy kalendarz pylenia
Choć szczyt pylenia traw zazwyczaj przypada na czerwiec, nie jest to regułą. Wczesne nadejście wiosny sprawia, iż pewne zjawiska ulegają przesunięciu. W związku z tym nie należy sztywno trzymać się kalendarza pyleń, tylko śledzić komunikaty dla alergików, które są podawane przez prezenterów prognozy pogody.