Szacuje się, że 17 milionów Europejczyków cierpi z powodu alergii pokarmowych. Z kolei 25 milionów Amerykanów boryka się z astmą. Ataki dławicy często wiążą się z koniecznością hospitalizacji.
Epidemia alergii
W niepokojącym tempie wzrasta liczba osób uczulonych. Naukowcy podejrzewają, że do epidemii alergii przyczynił się współczesny tryb życia. Postęp cywilizacyjny sprawił, że żyjemy w wygodnych mieszkaniach, do hipermarketu jedziemy samochodem. Niestety, za komfort płacimy zdrowiem. Rozwój nowych technologii nie jest niczym złym pod warunkiem, że potrafimy z niego korzystać.
Zanieczyszczenia środowiska
Smog i zanieczyszczenia obecne w powietrzu wpływają negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Wyżej wspomniane czynniki często przyczyniają się do rozwoju astmy. Z badań przeprowadzonych w Niemczech wynika, iż dzieci, które wychowują się na wsi, rzadziej zmagają się z dławicą. Ta dokuczliwa przypadłość częściej atakuje pociechy zamieszkałe w dużych miastach.
Czynniki sprzyjające astmie
W walce z astmą ogromną rolę odgrywa edukacja. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że ich codzienne wpływają negatywnie na środowisko. W związku z tym, iż jesteśmy częścią ekosystemu, powinniśmy zrewidować swoje zachowanie. Naukowcy apelują do mieszkańców wielkich miast, aby w miarę możliwości korzystali z publicznych środków transportu. Stojąc w korkach, możemy zauważyć sznur samochodów, w których jedynym pasażerem jest kierowca. Każde auto emituje do środowiska szkodliwe substancje, które wdychamy. Jeśli nie satysfakcjonują nas połączenia oferowane przez MZK, możemy umówić się z koleżankami z pracy. W dni nieparzyste podwozimy znajomą swoim samochodem, w dni parzyste ona rewanżuje się na tym samym.