Astma a kraje wysokorozwinięte
Naukowcy udowodnili, że mieszkańcy krajów wysoko rozwiniętych częściej zmagają się z astmą niż osoby, które mieszkają w rejonach słabo rozwiniętych. Styl życia i środowisko, w jakim przebywamy, sprzyja rozwojowi dławicy. Kraje wysoko rozwinięte oferują swoim mieszkańcom wiele wygód i zapewniają lepszą jakość życia, niestety, cywilizacja rozwija się kosztem środowiska naturalnego.
Nie tylko jakość powietrza odpowiada za rozwój astmy. Przebywanie w klimatyzowanych, zamkniętych pomieszczeniach nie służy naszym drogom oddechowym. Zła dieta, siedzący tryb życia, uzależnienia i długotrwały stres wpływają negatywnie na nasze zdrowie.
Czasem lekarz nie jest w stanie wskazać jednoznacznej przyczyny. Astma alergiczna jest chorobą o nieznanej etiologii. U podstaw tej choroby znajdują się mechanizmy o podłożu alergicznym.
Czynniki ryzyka
Poznanie czynników osobniczych i środowiskowych, które mogą spowodować astmę, jest bardzo ważne. Dysponując stosowną wiedzą, może uniknąć lub zminimalizować skutki choroby. Wśród czynników sprzyjających rozwojowi dławicy wymienia się:
-
alergię,
-
predyspozycje genetyczne,
-
w przypadku dzieci – płeć męską,
-
w przypadku dorosłych – płeć żeńską,
-
rasę czarną.
Osoby, u których występują predyspozycje, powinny uważać na:
-
alergeny,
-
zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego,
-
palenie tytoniu (także i bierne),
-
zakażenia układu oddechowego,
-
zakażenia pasożytnicze,
-
znaczna nadwaga.czylia rozwojowi astmy u tak tety często przekłada sie bb
Objawy astmy
Człowiek odczuwa objawy dławicy wówczas, gdy choroba przyjmuje zaostrzony przebieg. Astma manifestuje się:
-
dusznością (szczególnie nad ranem),
-
świszczącym oddechem,
-
uciskiem w klatce piersiowej,
-
męczącym, suchym, napadowym kaszlem.
Wyżej wspomniane dolegliwości nie muszą występować jednocześnie, ale każdy z nich utrudnia normalne funkcjonowanie i znacząco obniża jakość życia.
Z astmą zmaga się coraz więcej osób. Jej objawom towarzyszy dyskomfort, toteż warto znać czynniki, które sprzyjają rozwojowi choroby. Dysponując stosowną wiedzą, możemy ograniczyć liczbę ataków do minimum.
Sabina Sosnowska