Farby, po które sięgamy, chcąc odświeżyć ściany, mogą przyczynić się do wystąpienia gwałtownej reakcji ze strony układu immunologicznego. Uczulenie manifestuje się kaszlem, wysypką i zaczerwienieniem skóry. Niepożądanych objawów można uniknąć, stosując się do kilku zaleceń.
Farby hipoalergiczne
Podczas wizyty w markecie budowlanym warto zwracać uwagę na oznaczenia, które widnieją na poszczególnych produktach. Farby, które są określane jako wyroby hipoalergiczne, zostały wcześniej przebadane przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. PTA gwarantuje nam, iż emulsja, która trafia w nasze ręce, spełnia szereg norm i charakteryzuje się wysoką jakością.
Symbol „Błękitnego Anioła”
Poszczególne kraje korzystają z różnych oznaczeń. W Niemczech i Skandynawii na opakowaniu farby hipoalergicznej widnieje symbol „Błękitnego Anioła”. Z kolei znak „EcoLabel” informuje nas, iż wyrób, z którym mamy do czynienia, nie zawiera substancji toksycznych. W tradycyjnych farbach możemy znaleźć wiele szkodliwych substancji. Niektóre z nich wykazują działanie kancerogenne, oznacza to, iż sprzyjają powstawaniu zmian nowotworowych.
Farby wodorozcieńczalne
Przed zakupem farby należy zweryfikować jej skład. Alergicy powinni sięgać po produkty wodorozcieńczalne. Należy unikać wyrobów, które zawierają toksyczny amoniak . Z przeprowadzonych badań wynika, iż syntetyczne rozpuszczalniki mogą przyczynić się do wystąpienia reakcji o podłożu alergicznym.