Najczęstszy problem dla alergików w garażach i innych przydomowych budynkach stanowi wilgoć i mnożące się przez nią grzyby i pleśnie.
Dlatego podstawowym zadaniem jest utrzymywanie tego miejsca możliwie jak najbardziej suchym. Aby osiągnąć ten cel można posłużyć się odpowiednią wentylacją, która będzie usuwać powietrze z wnętrza pomieszczenia na dwór.
Dobry pomysł
W garażach świetnie sprawdza się ona także z innego powodu – pozwala usunąć z niego spaliny samochodowe. Większość z nich ma możliwość ustawienia czasu włączenia i wyłączenia, więc najlepiej ustawić ją tak, by działała przez 20 minut po wjechaniu i wyjechaniu samochodem z garażu.
Spaliny i inne związki wydostające się z rury wydechowej naszego auta są mniejszym problemem w przypadku, gdy garaż jest oddzielnym budynkiem. Jednak jeśli znajduje się w suterenie lub za jedną ze ścian domu, nieodzowne jest uszczelnienie drzwi, łączących te części domu. Podobnie rzecz się ma z otworami na rury pomiędzy tymi pomieszczeniami – one również powinny być zalepione.
Nawet jeśli masz zainstalowany system wentylacji garażu nie włączaj niepotrzebnie silnika samochodu, gdy znajduje się on w tym niewielkim z reguły pomieszczeniu, staraj się używać go tylko do wjazdu i wyjazdu. A jeśli jest to niezbędne – koniecznie otwórz wjazd lub okna dla zachowania świeżego powietrza.
Sprzątanie a rodzaj alergii
Alergików dbających o swoje zdrowie obowiązują bardziej restrykcyjne zasady dotyczące porządku, niż osoby nieuczulone. Odnosi się to nie tylko do mieszkania, ale również pomieszczeń takich jak właśnie garaż. Usunięcie z niego wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, które przyciągają i kumulują w sobie kurz i są siedliskami uczulających roztoczy i grzybów, to ważne, ale nie jedyne potrzebne zmiany.
Musisz poważnie zastanowić się, które ze zgromadzonych przez Ciebie przedmiotów mogą Ci się jeszcze kiedyś przydać i niestety sentyment nie jest tu najlepszym doradcą. Im więcej obiektów w tym pomieszczeniu, tym trudniej będzie Ci też utrzymać w nim porządek.
Ponadto dokonując przeglądu zawartości garażu myśl o znajdowanych tam rzeczach pod kątem składników, z których są wykonane w korelacji z rodzajem alergii, którą posiadasz. Oczywiste jest, że jeśli cierpisz na alergię na metal, np. chrom czy nikiel, to wszystkie pokryte nimi stale czy żelaza stają się podejrzane.
Jeśli uczula Cię trawa, to nie pozwól, aby stała tam nieoczyszczona kosiarka, zwłaszcza świeżo po koszeniu. W ten sposób powinieneś przeanalizować wszystkie rzeczy, które chcesz pozostawić w garażu.
(Bartosz Zubik)
Źródło: allergyuk.org