Obrzęk Quinckego to choroba skóry i błon śluzowych. Nazywany jest czasem *pokrzywką przewlekłą*. W odróżnieniu jednak od pokrzywki, która umiejscawia się na powierzchni skóry, obrzęk Quinckego sięga pod powierzchnię, do skóry właściwej.
Pojawia się w okolicy twarzy, atakuje również kończyny i stawy. Czasem usadawia się w okolicach błon śluzowych układu pokarmowego lub oddechowego. Ta postać choroby jest najbardziej niebezpieczna, ponieważ obrzęk może doprowadzić do uduszenia. Czasem zmiany można spotkać w okolicach intymnych.
Objawy obrzęku Quinckego
Pod skórą zaczyna się gromadzić płyn międzykomórkowy, co powoduje jej gwałtowne wybrzuszenie. Jest nabrzmiała, napięta, obrzęk jest ciastowaty i tylko nieznacznie ustępuje pod naciskiem. Co ciekawe – nie jest bolesny, nie swędzi, nie ma podłoża zapalnego – po prostu jest uciążliwy.
Obrzęk pojawia się nagle, gwałtownie, praktycznie natychmiast po kontakcie z alergenem. To właśnie powiększający się obrzęk gardła i krtani powoduje najczęściej śmierć poprzez uduszenie u osób uczulonych na penicylinę, jad pszczół, os, orzeszki ziemne – właściwie na każdy rodzaj alergenu.
Objawy ustępują samoistnie, lub pod wpływem leczenia, w ciągu 24-72 godzin. Zdarza się, że obrzęk znika przez noc, a my o nim zapominamy – aż do następnego razu. Niestety, obrzęk może się pojawiać kilka razy w tygodniu, ale równie dobrze może zniknąć na lata i uderzyć niespodziewanie z dużą siłą.