Również panie o wrażliwej i alergicznej skórze mogą zdecydować na kilka zabiegów kosmetyczny, które pomogą im się odprężyć i odzyskać zdrowy oraz promienny wygląd.
Przed pierwszą wizytą u kosmetyczki
Warto wiedzieć, że przed wybraniem się do salonu kosmetycznego każdy alergik powinien zachować środki ostrożności. Nie jest wskazane korzystanie z zabiegów pielęgnacyjnych w momencie ostrego pogorszenia stanu skóry u osoby z AZS – chyba, że mamy stuprocentową pewność, że dany zabieg pomoże złagodzić objawy choroby.
Należy też powiadomić kosmetyczkę o wszystkich dolegliwościach. Powinnaś wiedzieć, jakie czynniki uczulają skórę oraz mogą wywołać podrażnienia i oczywiście nie stosować takich preparatów (np. kwasów owocowych lub danej linii kosmetyków). Naturalnie nie o wszystkim wiemy od razu, dlatego przed zastosowaniem nowego kosmetyku należy zrobić próbę uczuleniową.
Bardzo ważny jest też dobór kosmetyczki
Jeśli kosmetyczka wydaje się niekompetentna w tym co robi, najlepiej zrezygnuj z usług takiego zakładu. Profesjonalna kosmetyczka powinna przeprowadzić z klientką konsultacje, dobrać odpowiednie zabiegi, a nawet indywidualnie skomponować np. maseczkę.
Nie u każdej osoby chorej na AZS podrażnienia występują w równym stopniu i nie da się też jednoznacznie przewidzieć rezultatów i przeciwwskazań zabiegów kosmetycznych. Dlatego każdy musi rozstrzygnąć sam czy w ostateczności z nich skorzystać, najlepiej w oparciu o poradę dermatologa lub kosmetologa.
Delikatne złuszczanie naskórka
Peelingi złuszczają martwy naskórek i są doskonałym wstępem do dalszej pielęgnacji ciała. Można je wykonywać zarówno na całym ciele, jak i tylko miejscowo, na twarzy. W zależności od stanu skóry polecamy dwa rodzaje peelingów:
- peeling enzymatyczny – zawiera enzymy pochodzenia roślinnego, które rozpuszczają połączenia międzykomórkowe; jest naturalny, nie zawiera grubych drobinek, które mogłyby wywołać podrażnienia i nie ściera mechanicznie naskórka.
Zalety: jest dobry dla osób o bardzo wrażliwej cerze, rzadko podrażnia i choć jest delikatny działa tak samo jak peelingi mechaniczne;
Przeciwwskazania: uczulenie na składniki preparatu, ostre stany zapalne skóry, ranki na skórze.
- peeling drobnoziarnisty – wykonywany jedynie składnikami pochodzenia naturalnego na całym ciele (lub tylko twarzy), połączony z delikatnym masażem. W zależności od upodobań może być to peeling jogurtowy z drobnymi ziarenkami kawy, wiórkami kokosa, peeling owocowy lub cukrowy.
Zalety: jest całkowicie naturalny, doskonale odpręża i daje uczucie delikatnego masażu drobinkami, nadaje przyjemny zapach;
Przeciwwskazania: peeling tylko dla osób o lepszej kondycji skóry, gdyż ziarenka mogą bardziej podrażnić wrażliwe ciało; niewskazany dla uczulonych na jakiekolwiek składniki.