Pracownicy Uniwersytetu Monash w Australii prowadzą prace nad szczepionką, która będzie mogła całkowicie wyleczyć astmę spowodowaną roztoczami kurzu domowego.
Dwóch naukowców z tej uczelni uważa, że szczepionka dla osób z tym uczuleniem będzie ulgą zarówno dla państwa, jak i pacjentów. Ich badania zmierzają w kierunku stworzenia środka, który będzie w całości dostarczany do organizmu w dwóch lub trzech dawkach.
Po ostatniej z nich będzie osoba cierpiąca dotąd na alergię na roztocza będzie mogła swobodnie oddychać i zapomnieć o problemach wywoływanych kurzem.
Połączenie z alergią na orzeszki ziemne
Jeden z naukowców pracujących nad nowym lekiem ma również osiągnięcia na polu rozwoju szczepionki na orzeszki ziemne.
Obecnie nie ma właściwie leczenia tej alergii, ta nad którą pracuje wspomniany profesor to immunoterapia alergenowa. Polega na regularnym przyjmowaniu zastrzyków przez 3 do 5 lat. Mogą w niej brać udział tylko wyselekcjonowane osoby z alergią na roztocza kurzu domowego.
Dawki są bardzo małe, jednak wciąż istniej spore ryzyko wywołania wstrząsu anafilaktycznego u pacjenta.
Geny
Jednocześnie testy laboratoryjne wykazały, że istnieje genetyczna predyspozycja do alergii na więcej niż jeden alergen.
Badacze już odkryli, że bycie uczulonym na orzeszki ziemne predysponuje do bycia alergikiem na roztocza kurzu.
Dzięki tej wiedzy naukowcy mogą obserwować uczulonych od samego początku pojawienia się objawów. Da im to możliwość porównania u kogo pojawią się uczulenia na inne alergeny, a u kogo nie – i określenia różnic między nimi. Tym samym wykorzystają tę wiedzę do opracowania nowych, bezpiecznych szczepionek.
(BZ)
Źródło: medicalnewstoday.com