Liczne badania wykazały, że jedną z przyczyn alergii jest nieszczelna bariera jelitowa. Słaba, cienka, nieszczelna ściana jelita sprawia, że bakterie chorobotwórcze oraz alergeny przenikają z przewodu pokarmowego do organizmu, wywołując jednocześnie reakcje alergiczną. Bakterie probiotyczne uniemożliwiają przechodzenie alergenów przez błony śluzowe oraz hamują rozwój bakterii chorobotwórczych poprzez „uszczelnianie” ściany jelita.
Kluczowym elementem w leczeniu alergii jest również prawidłowy skład mikroflory jelitowej. Wszelkie zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej spowodowane między innymi częstą antybiotykoterapią, nieliczną rodziną, nadmierną sterylizacją, rodzajem porodu, czy sposobem odżywiania dziecka ograniczają już od urodzenia kontakt z bakteriami koniecznymi do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu immunologicznego. Stąd warto zadbać o skład flory jelitowej zwłaszcza w pierwszych dwóch latach życia, kiedy to kształtuje się ekosystem jelitowy. Ważne jest jednak to, aby pamiętać, że nie wszystkie probiotyki działają tak samo i nie wszystkie znajdują zastosowanie w leczeniu alergii. Dlatego przy wyborze probiotyku należy zwrócić uwagę na bakterie, które:
- Pochodzą z obszaru geograficznego, w którym są stosowane
- Mają badania potwierdzające skuteczność w alergii pokarmowej
- Wykazują wysoki profil bezpieczeństwa potwierdzony badaniami
- Mają działanie anty-patogenne i anty-alergiczne
- Regulują odpowiedź immunologiczną organizmu na alergeny
- Pobudzają dojrzewanie bariery jelitowej
Jedyne bakterie kwasu mlekowego spełniające powyższe kryteria to polskie szczepy: Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, Lactobacillus casei ŁOCK 0900, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 wchodzące w skład preparatu Latopic®. Ich skuteczność została potwierdzona badaniami klinicznymi na polskich dzieciach w alergii pokarmowej i w Atopowym Zapaleniu Skóry.
Szczepy zawarte w preparacie Latopic®:
- stymulują wydzielanie śluzu,
- indukują dojrzewanie i uszczelnianie bariery jelitowej, chroniąc przed przenikaniem alergenów i bakterii chorobotwórczych.
- przyczyniają się do utrzymania równowagi immunologicznej w organizmie i spadku wydzielania IgE.
Moja znajoma ma małą córeczkę, której podawała Latopic. Dzięki temu nie mają teraz żadnych problemów! Widomo, zdarzają się infekcje, grypy i przeziębienia… Ale bardzo rzadko. Stosuje go profilaktycznie od czasu do czasu i sobie chwali. Dziecko zdrowe a ona jako rodzic ma święty spokój i nie musi się martwić.
Synek od kilku dni przyjmuje Latopic, zobaczymy, czy bakterie kwasu mlekowego przyniosą pożądane rezultaty:)
Pediatra polecił mi kiedyś właśnie jako środek po terapii antybiotykami. Przyzanm, że faktycznie się sprawdza. By dorośli też bierzemy przecież tzw. leki osłonowe. Dobrze, że maluchy również mają swój "odpowiednik".
Nie wiedziałam, że bakterie kwasu mlekowego mają tak dobroczynne działanie. Muszę kupić swojej córze Latopic.
Od pewnego czasu stosuję probiotyki i czuję się lepiej. Ba, nawet mogę jeść zakazane pomidory:)
Droga Marysiu, u mnie jest podobnie. Tylko, że problem dotyczył truskawek. Uwielbiam je a niestety kazde ich spozycie kończyło się okropną wysypka na plecach. Strasznie nad tym ubolewałam. Odkąd jednak zaczęłam właściwie troszczyc sie o swoje zdrowie – w niewielkich ilościach i od czasu do czasu mogę je spokojnie pałaszować!
Żenujące są te komentarze pod spodem. Nagle wszyscy cudownie ozdrowieli dzięki Latopicowi. Ciekawe ile dostali za wyrażenie tak pozytywnych opinii?
Na dodatek same profile-widma, zero znajomych, zero wydarzeń, każdy wstawił zdjęcie jakiegoś zwierzęcia jako profilowe. Jak chcecie mieć dobry marketing to zapłaćcie profesjonalnej firmie, a nie pierwszej lepszej mamie, która siedzi w domu z dzieckiem i się nudzi.
Nie jestem przekonana do tego typu preparatów, ale może jestem w błędzie. Z pewnością nie zaszkodzą. Wypróbuję probiotyki i dam znać, czy dostrzegłam jakąś poprawę.