Składniki
- ok. 1,5 kg buraków
- 2 l wody
- 1 porcja włoszczyzny
- 1 cebula
- 2-3 dag suszonych grzybów
- 1-2 ząbki czosnku
- 1 listek laurowy
- 3-4 ziarna ziela angielskiego
- sól, pieprz
- sok z 2-3 cytryn lub ocet jabłkowy do zakwaszenia
Opis wykonania
Dieta bezglutenowa
Grzyby dokładnie umyć, zalać połową szklanki wody, moczyć ok. 15 minut. Zagotować resztę wody, dodać obrane, umyte warzywa, namoczone grzybki wraz z wodą, w której się moczyły, ziele angielskie, listek laurowy, posolić, gotować aż warzywa zmiękną. Z wywaru jarzynowego wyjąć warzywa. Buraki dokładnie wyszorować. Ugotować w łupinach do miękkości, przestudzić w wywarze, następnie obrać, zetrzeć na tarce ze średnimi oczkami i skropić sokiem z 1 cytryny. Odstawić na 20 minut. Starte buraki zalać wrzącym wywarem jarzynowym, dodać obrany i zmiażdżony czosnek, odstawić do naciągnięcia, na minimum 2-3 godziny. Po tym czasie wywar przecedzić przez sito, starając się, wycisnąć jak najwięcej soku z buraków.
Gotowy barszcz podgrzać starając nie doprowadzać do wrzenia; doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Podawać z krokietami, uszkami, pasztecikami lub z fasolą Jaś.
Uwagi:
W zasadzie obojętne na jakiej tarce zetrzemy buraki. Chodzi o to, aby były jak najbardziej rozdrobnione, żeby jak najwięcej soku oddały do wywaru.
Do barszczu można dodać trochę wywaru z grzybów pozostałego z przygotowania nadzienia do uszek (do smaku). Wtedy nie dodajemy już grzybów do gotowania wywaru jarzynowego.
Rada:
Jeśli barszcz stracił kolor (dzieje się tak, gdy zupę za długo gotujemy), można go uratować. Należy zetrzeć na drobnej tarce jeden duży surowy burak, przełożyć go na duże sito o drobnych oczkach, a następnie przelać barszcz przez sito z burakiem.
Przepis pochodzi z czasopisma ‘Bez glutenu’, ten i inne znajdziecie na stronie Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – www.celiakia.pl