Składniki
- 750 g dorsza, halibuta lub innej białej wyfiletowanej ryby
- 250 g wędzonego łupacza lub innej wędzonej ryby
- 500 ml mleka
- mała cebula, pokrojona w grubą kostkę
- listek laurowy
- 30 g zwykłej mąki
- 1,5 kg ziemniaków, obranych i pokrojonych w ćwiartki
- 2 łyżki śmietanki o niskiej zawartości tłuszczu lub mleka
- 100 g masła
- sól i świeżo zmielony czarny pieprz
- 225 g ugotowanych, obranych krewetek
- łyżka kaparów, odsączonych, przepłukanych i pokrojonych
- 2 łyżki posiekanej natki pietruszki
- 15 g startego parmezanu
Opis wykonania
Nagrzewamy piekarnik do temperatury 190 stopni. Przekładamy rybę do dużego rondla, wlewamy mleko i gotujemy na małym ogniu 5 minut; ryba powinna być niedogotowana.
Za pomocą łyżki cedzakowej przekładamy rybę na talerz. Gdy ostygnie, zdejmujemy skórę, kroimy na duże kawałki i przekładamy do półtoralitrowego naczynia żaroodpornego.
Do mleka po gotowaniu ryby dodajemy pokrojoną cebulę i listek laurowy. Doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy z ognia i odstawiamy na 10 minut. Przelewamy przez sitko.
Rozpuszczamy w rondlu 45 g masła i dodajemy mąkę. Smażymy minutę, ciągle mieszając. Dodajemy po trosze mleko. Nie dopuszczamy do powstania grudek. Po dodaniu całego mleka doprowadzamy sos do wrzenia i gotujemy 2 minuty., mieszając. Zdejmujemy z ognia.
Gotujemy ziemniaki 15 minut lub do czasu, aż będą miękkie. Ubijamy z pozostałą ilością masła i śmietaną lub mlekiem. Przyprawiamy solą i pieprzem.
Do ryby dodajemy krewetki, kapary i natkę pietruszki. Przyprawiamy solą i pieprzem. Zalewamy sosem. Na wierzchu rozkładamy puree z ziemniaków. Robimy widelcem żłobienia, żeby ziemniaki były chrupiące po upieczeniu, Posypujemy parmezanem, jeśli mamy ochotę. Pieczemy 45 minut, aż ziemniaki będą chrupiące i przyrumienione.
W wersji bezmlecznej zastępujemy masło bezmlecznym odpowiednikiem, mleko krowie sojowym, ryżowym lub owsianym, śmietankę- śmietanką sojową. Używamy bezmlecznego parmezanu.
W wersji bez glutenu przy przygotowywaniu sosu beszamelowego zastępujemy zwykłą mąkę mąką bezglutenową lub ryżową i kukurydzianą w proporcjach pół na pół. Jeżeli używamy mąki bezglutenowej, być może będziemy musieli zwiększyć nieco ilość mleka, żeby sos miał gęstą, lejącą się konsystencję.