Pigmejski jeż afrykański
W polskich domach spotyka się najczęściej jeże, które są krzyżówką dwóch gatunków: jeża białobrzuchego (czteropalczastego) oraz jeża algierskiego. I właśnie z tego powodu jeże mogą mieć bardzo bogatą gamę ubarwień. Jeże są ssakami z rodziny jeżowatych. Mogą osiągnąć długość od 22 cm do 25 cm i dożyć do 6 lat. Znane są jednak przypadki, kiedy osobniki dożywały nawet do 10 lat.
Jeże w naturze a w domowej hodowli
Jeże można spotkać w wielu miejscach na świecie, bowiem mogą one żyć w różnorodnych terenach i klimatach. Jeże afrykańskie żyją w Afryce Wschodniej i Afryce Północnej. Lubią suchy teren z bogactwem owadów, drobnych ssaków i z dobrze odsączoną glebą.
Jeże są zwierzątkami funkcjonującymi przede wszystkim w nocy, choć czasami można spotkać jeże lubiące dzienne spacery. W środowisku naturalnym w ciągu dnia śpią w dziurach w ziemi, w krzakach, w wysokich trawach, pod osłoną skał. Często budują różne kryjówki z suchych krzewów lub nawet śmieci.
Jeże lubią temperaturą od 20OC do 30OC. Jeże afrykańskie nie hibernują, gdyż mogą wtedy umrzeć. Czasami można jednak zauważyć u nich estywację – czyli stan podobny do hibernacji, który jednak jest wywoływany przez zbyt wysoką temperaturę. Zupełnie normalnym zjawiskiem u małych jeży jest gubienie kolców (tzw. quilling).
Jeże są zwierzętami bardzo terytorialnymi. W naturze jeden jeż może „rządzić” nawet na kilku hektarach. Jeże zazwyczaj biegają, ale potrafią się także wspinać i pływać. Wbrew pozorom, jeże są bardzo energicznymi zwierzątkami, potrafiącymi przejść po kilka kilometrów w ciągu jednej nocy.