Czym jest alergia?
W przypadku alergii mamy do czynienia z niewspółmierną reakcją organizmu do zagrożenia. Układ immunologiczny traktuje pyłki i składniki pokarmowe jako czynniki szkodliwe, które należy zwalczyć. Z przeprowadzonych badań wynika, iż dzieci alergików częściej zmagają się z uczuleniem. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż nie dziedziczymy konkretnego rodzaju alergii np. na cytrusy, tylko prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Zdarza się, iż problem dotyka dzieci, których krewni nigdy nie cierpieli z powodu uczulenia.
Rodzaje alergenów
Różne czynniki mogą być traktowane jako potencjalne zagrożenie przez organizm dziecka. Wyróżniamy alergeny wziewne, pokarmowe i inne.
Alergeny wziewnen – roztocza
W przypadku alergenów wziewnych najczęściej uczulają roztocza. Te mikroskopijne organizmy zamieszkują dywany, zasłony i sierść zwierząt. Występują w bliskim sąsiedztwie człowieka, kotów, psów itp., ponieważ odżywiają się obumarłymi komórkami naskórka. Roztocza wchodzą w skład kurzu. W związku z tym rodzice alergików muszą regularnie sprzątać pokój dziecka. Jednocześnie warto wyeliminować dywany i zasłony, które stanowią doskonałe środowisko do rozwoju roztoczy.
Pyłkowica i alergia na pleśnie
Do alergenów wziewnych zaliczamy pyłki drzew, chwastów i traw oraz pleśnie. Grzyby, które rozwijają się na ścianach wilgotnych budynków, stanowią poważne zagrożenie dla alergików. Pleśnie szczególnie upodobały sobie piwnice, łazienki i miejsce pod zlewem. Na obecność grzybów wskazuje specyficzny, stęchły zapach. Małego alergika mogą uczulać również takie czynniki jak sierść i mocz zwierząt domowych.