Alergia na lateks – grupy podwyższonego ryzyka
Z alergią na lateks najczęściej zmagają się osoby, które na co dzień mają kontakt z tym surowcem. Do grupy podwyższonego ryzyka zalicza się lekarzy, pielęgniarki, sprzątaczki itp. Warto pamiętać, iż podczas leczenia chirurgicznego często wykorzystuje się przyrządy, które zawierają lateks. W przypadku osób, uczulonych na lateks, problem mogą stanowić: cewniki, worki do sztucznej wentylacji, maski gumowy.
Alergie krzyżowe
Wykazano, iż u ludzi, którzy zmagają się z alergią na owoce południowe, orzechy laskowe, kasztany czy owoce pestkowe, lateks może wywoływać reakcje uczuleniowe.
Kauczuk naturalny- pozyskiwanie
Lateks może być pozyskiwany z soku drzewa Hevea brasiliensis. Tę roślinę można spotkać w strefie międzyzwrotnikowej. Kauczuk naturalny, ze względu na swoje właściwości, znalazł zastosowanie przy produkcji prezerwatyw, balonów, podeszwy butów sportowych, opon, smoczków i zabawek. Może on wywoływać niepożądane reakcje u osób, które borykają się z nadwrażliwością na lateks.
Lateks – występowanie
Wiele osób uważa, że nie ma kontaktu z lateksem. Wszak nie wszyscy używają prezerwatyw, jednorazowych rękawiczek itp. Niestety, często zapominamy o tym, iż w powietrzu unoszą się cząstki lateksu, pochodzące ze starych opon samochodowych. Osoby, które mieszkają w dużych miastach, nieopodal dróg szybkiego ruchu, są szczególnie narażone na wystąpienie reakcji alergicznych.