Atopowe zapalenie skóry jest stanem zapalnym, w wyniku którego skóra staje się na swój sposób dziurawa – bariera skóry jest zagrożona, a alergeny, takie jak roztoczy kurzu domowego, sierści zwierząt domowych czy pyłki roślin są wyczuwane przez skórę i powodują nadczynność układu odpornościowego. Powstają wysięki w nadmiernie wysuszonej skórze, która swędzi.
Atopowe zapalenie skóry leczenie
Na ogół dzisiejsze leczenie skupia się na domniemanym sprawcy wyprysku czyli najbardziej powierzchniowej warstwie skóry, zwanej warstwą rogową naskórka. Jednakże nowe badania opublikowane w Journal of Allergy and Clinical Immunology pokazują, iż struktury bariery ochronnej skóry, składającej się z połączeń komórkowych zwanych obwódkami, są również uszkodzone u pacjentów z AZS i to prawdopodobnie odgrywa znaczącą rolę w rozwoju choroby.
Leczenie obu warstw może stanowić rozwiązanie pomocne milionom chorych na AZS. Dolegliwość ta często idzie w parze z innymi objawami alergii – takimi jak alergiczny nieżyt nosa i astma. Nie dziwi więc, że istnieją wspólne cechy przyczyn: problemy skórne zaostrzają inne choroby zapalne, w tym astmę, podczas przebiegu której błony śluzowe dróg oddechowych są osłabione.
(AC)