Czereśnie nie są tak zdrowe jak truskawki, składają się głownie z wody (aż w 80%) i mają tę zaletę, że nie tuczą. Dobrze jednak regulują żołądek i usuwają fermentację gnilną.
Zawierają także dość dużo potasu, który usuwa z organizmu nadmiar soli – stąd dobrze wpływają na serce, nerki i stawy. Witamina B5 w ich składzie wspomaga zaś leczenie artretyzmu, a kwasy owocowe z witaminami A i C oczyszczają i odtruwają organizm, poprawiają stan i wygląd skóry.
Dzięki obecności bioflawonoidów czerwone czereśnie są przeciwutleniaczami, zwalczającymi wolne rodniki.
Mają w składzie również wapń, żelazo i duże dawki jodu (330 mg w 100 g), wzmagające produkcję hormonów tarczycy, które regulują przemianę materii.
Są także pomocne w walce z artretyzmem, opuchnięciami stawów i chorobami pęcherza moczowego.
Niepożądane reakcje krzyżowe
W Europie Środkowej i Północnej nadwrażliwość na czereśnie jest powodowana czynnikami krzyżowymi (reakcje krzyżowe) z pyłkiem brzozy. Powoduje reakcje w jamie ustnej i gardle – swędzenie, wysypkę, rzadziej opuchlizny i problemy z oddychaniem.
Objawy
Alergia na czereśnie objawia się głównie w obrębie jamy ustnej, poprzedzona nieżytem nosa, który może powodować nadwrażliwość na pyłki chwastów. Alergeny zawarte w czereśni mogą wywoływać pokrzywkę, jak również – choć rzadziej – choroby atopowe i astmę.
Zapobieganie
Alergię powodowaną przez czereśnie można złagodzić lub doprowadzić do jej ustąpienia przez eliminację owoców z naszej diety. Ważne, aby przed wysiłkiem fizycznym nie spożywać pokarmów, na który jesteśmy uczuleni, gdyż okazuje się, że nietolerancja naszego organizmu na czereśnie wówczas nasila się.