Próba rozkurczowa w diagnozowaniu astmy

Próbę odwracalności obturacji wykorzystywana jest także w celu sprawdzenia czynności płuc – pozwala ocenić czy jest ona maksymalna, czy przez leczenie uda się ją jeszcze poprawić.

Spirometria

Przetestowanie czynności płuc to jeden celów badania spirometrycznego, dzięki niemu można też wychwycić obturację oskrzeli, czyli zaburzenia wentylacji, które polegają na utrudnieniach w przepływie powietrza.

Co ważne dla astmatyków, często istnieje prawdopodobieństwo, że pod wpływem leczenia farmakologicznego obturacja ulegnie odwróceniu, czyli cofnie się. Aby sprawdzić, jaki lek pozytywnie wpływa na pracę Twoich płuc musisz przeprowadzić z pomocą lekarza próbę odwracalności oskrzeli, która polega na dwukrotnym badaniu spirometrycznym – przed i po podaniu leku rozkurczającego oskrzela.

Badanie jest stosunkowo proste i krótkie, po podaniu leku na drugi pomiar najczęściej nie trzeba czekać dłużej niż 20 minut.

Przygotowanie do badania

dreamstime_s_11174608Trzeba pamiętać o zaprzestaniu stosowania leków rozkurczających oskrzela przed badaniem, gdyż może to istotnie zaburzyć jego wynik.

Nie jest niezbędne wstrzymanie się od używania leków przeciwzapalnych, jak glikokortykosteroidy lub leki przeciwleukotrienowe. Inne środki jak ß2-mimetyki, ale także czasem leki przeciwleukotrienowe lub preparaty złożone trzeba na chwilę odstawić.

Nie są to jednak prawie nigdy okresy dłuższe niż jedna doba, a krótsze niż 8 godzin. Odnośnie każdego leku, to lekarz podejmuje decyzję, kiedy możesz lub masz zaprzestać jego stosowania.