Jak podaje PAP w ostatnich latach udowodniono, że skuteczność immunoterapii trwa dłużej niż czas leczenia.
To jest bardzo atrakcyjna zaleta, bo odróżnia ją od farmakoterapii – po odstawieniu leków objawy niestety powracają, nie wpływając na poprawę działania układu odpornościowego, jak immunoterapia alergenowa.
Dualne działanie szczepionek
Szczepionki alergenowe działają w sposób
- swoisty – powodując tolerancję na alergeny, wywołujące objawy choroby;
- nieswoisty – poprawiając nieprawidłowe funkcje immunologiczne.
W efekcie odczulanie zapobiega alergii, dając trwałą poprawę i niejako naprawiając układ immunologiczny. Dlatego u osób z np. alergicznymi nieżytami nosa (ANN), zatok czy spojówek można zapobiec rozwojowi astmy.
ANN alergolodzy określają jako stan przedastmatyczny, który jest znacznie poważniejszą i właściwie niewyleczalną dolegliwością w porównaniu z katarem siennym.
Zapobiec alergii całorocznej
Immunoterapia zapobiega także rozwojowi innych uczuleń – np. sezonowych (na pyłki drzew czy traw) w całoroczne, co jest znacznie bardziej uciążliwe i na ogół związane z rozwojem astmy.
Co ważne, szczególnie dla rodziców, odczulanie jest bardzo bezpiecznym sposobem leczenia, gdy jest prowadzone zgodnie ze wskazaniami, po odpowiedniej diagnostyce przez doświadczonego specjalistę. Objawy uboczne zdarzają się rzadko i są mało istotne dla zdrowia. Ale, jak w każdym leku, może wystąpić ryzyko działań niepożądanych.