laser frakcyjny
pexels

Z roku na rok lista zabiegów w medycynie estetycznej jest coraz dłuższa. Laser frakcyjny jest jednym z tych zabiegów, które skradły nasze serca. Wykonywany jest w gabinetach kosmetycznych i opiera się na technologii fototermolizy frakcyjnej, a więc doprowadza do sytuacji, gdzie woda zawarta w tkankach naszej skóry pochłania wiązki lasera. W konsekwencji dochodzi do odmłodzenia naszej skóry, jej regeneracji i znaczącej poprawy jej kondycji. Zabieg ten daje spektakularne efekty i jest szalenie popularny wśród osób, które chcą zmniejszyć przebarwienia, zredukować zmarszczki lub usunąć blizny potrądzikowe, czy pooperacyjne. Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegu laserem frakcyjnym?

Jak działa laser frakcyjny?

Laser frakcyjny jest niewielkim z urządzeniem z włókna szklanego, które emituje fale wchłaniane przez fotoakceptory budujące tkankę skórną. Woda znajdująca się w naszej skórze zostaje podgrzana i zaczyna wydzielać ciepło. W konsekwencji mamy do czynienia z kontrolowanym przerwaniem skóry nazywanym mikrouszkodzeniem. Pobudzona w ten sposób skóra jest zmobilizowana do regeneracji. Staje się jędrna, gładka i pozbawiona przebarwień. Jak czytamy na stronie https://www.wrosinski.pl/zabiegi/laser-frakcyjny/, laser frakcyjny stosujemy także do resurfacingu, leczenia wiotkości skóry oraz plastyki powiek bez skalpela.

Laser frakcyjny ablacyjny

Warto mieć świadomość, że zabieg laserem frakcyjnym trwa stosunkowo krótko, a częstość jego wykonywania zależy od indywidualnych potrzeb. Na rynku istnieją dwa różne rodzaje laserów, z których korzysta się podczas zabiegu. Laser frakcyjny ablacyjny działa zarówno na powierzchni skóry, jak i podskórnie. Jest laserem mocniejszym co sprawia, że efekt jego działania jest widoczny zdecydowanie szybciej. Trzeba jednak pamiętać, że mocniejszy laser wiąże się z dłuższym procesem gojenia. Jeśli zabieg wykonywany jest laserem nieablacyjnym, to skóra uszkadzana jest tylko od wewnętrznej strony, a proces gojenia następuje szybciej. 

Czy zabieg laserem frakcyjnym boli?

Pierwszym etapem do zabiegu laserem frakcyjnym jest zawsze odpowiednie przygotowanie skóry. Musi ona zostać oczyszczona z makijażu i dokładnie zdezynfekowana. Następnie nałożony zostaje krem znieczulający, który sprawia, że pacjent nie czuje bólu. Czasem może pojawić się niewielki dyskomfort, ale śmiało można stwierdzić, że przy zastosowaniu lasera frakcyjnego nie ma mowy o bólu. Sam czas zbiegu jest dostosowany do potrzeb pacjenta. Czas trwania pojedynczych impulsów zależy od rodzaju zmian i obszaru, na którym wykonywany jest zabieg. Laser frakcyjny zdecydowanie przyspiesza gojenie się blizn i wszelkiego rodzaju ran.

Poznaj zalecenia do zabiegu i przeciwwskazania

Po każdym zabiegu laserem frakcyjnym pacjent otrzymuje zalecenia, których powinien przestrzegać. Redukcja blizn, czy walka z przebarwieniami może zaowocować zaczerwienieniem skóry i pojawieniem się delikatnej opuchlizny. Każda z tych dolegliwości jest tymczasowa i szybko mija. Zaleca się stosowanie kremów i maści mających działanie łagodzące. Po kilku dniach obrzęk zaczyna zanikać i skóra wraca do normalnego wyglądu. Może wystąpić także lekkie złuszczanie się naskórka, ale to również jest normalny objaw, który po kilku dniach od zabiegu całkowicie minie. Przed każdym zabiegiem powinien być przeprowadzony szczegółowy wywiad. Dobę przed zabiegiem ni wolno spożywać alkoholu. Za przeciwwskazania do wykonania zabiegu uznaje się choroby nowotworowe, okres karmienia i ciąży, problemu z krzepnięciem krwi, czy nieuregulowaną cukrzycę.