Poród naturalny czy cesarskie cięcie? Poród w domu czy w szpitalu? Jeśli w szpitalu, to w którym? Każda przyszła mama zadaje sobie wiele pytań związanych z rozwiązaniem. Bardzo często towarzyszy im lęk przed nieznanym. Dla wielu kobiet jest to pierwsza ciąża, nigdy nie uczestniczyły one w porodzie ani w opiece nad noworodkiem. Jak przygotować się do porodu i czy w ogóle jest to możliwe? Warto podjąć pewne kroki, trzeba jednak pamiętać, że ścisłe planowanie na niewiele się zda, bo w grę mogą wejść nieprzewidziane czynniki.
Spis treści:
- Jak przygotować się do porodu?
- Z czego bierze się lęk przed porodem?
- Szkoła rodzenia – dlaczego warto się do niej zapisać?
- Elastyczność psychologiczna – dlaczego jest ważna podczas porodu?
- Poród w domu czy w szpitalu?
- Poród naturalny czy ze znieczuleniem?
- Jakie znaczenie ma towarzystwo podczas porodu?
- Działania instynktowne – dlaczego warto wyłączyć korę nową na czas porodu?
Jak przygotować się do porodu?
Niektóre kobiety uważają, że poród naturalny to zwykła czynność fizjologiczna, do której nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Skoro wiele osób powitało w ten sposób dziecko na świecie, to i im to się uda. Inne kobiety poród tak bardzo przeraża, że w ogóle wolą o nim nie myśleć. Czasem też przyszłe mamy stawiają na rzetelną wiedzę i edukację. Starają się przestudiować cały materiał poświęcony ciąży i porodom.
Z czego bierze się lęk przed porodem?
Lęk przed porodem to tak naprawdę lęk przed nieznanym, ponieważ większość kobiet nie widziała narodzin dziecka na własne oczy. Ba, panie często nie mają okazji zapoznać się z pielęgnacją noworodka, gdyż w ich rodzinie nikt dawno nie rodził. Brak doświadczeń związanych z ciążą, porodem i macierzyństwem rodzi liczne obawy. Kobiety zastanawiają się, czy podołają nowym sytuacjom czy będą potrafiły przeć i znieść ból porodowy. To całkowicie zrozumiałe, większość ludzi czuje lęk przed lataniem, dopóki nie odbędzie pierwszej podróży samolotem.
Szkoła rodzenia – dlaczego warto się do niej zapisać?
W związku z tym, iż lęk przed nieznanym stanowi naturalną kolej rzeczy, warto spróbować go trochę oswoić. Pomóc może w tym szkoła rodzenia, w której zostanie ukazany przebieg ciąży, porodu, połogu i karmienia piersią. Uczestnicząc na tego typu zajęcia, można posiąść sporo praktycznej wiedzy i w przyszłości ją wykorzystać. Szkoły rodzenia często są bezpłatne, gdyż mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Elastyczność psychologiczna – dlaczego jest ważna podczas porodu?
Jak przygotować się do porodu? Niewątpliwie warto popracować nad swoim nastawieniem. Nie można oczekiwać, że nasze plany uda się zrealizować w 100%. Poród w domu może okazać się niemożliwy ze względu na komplikacje. Pracując nad elastycznością psychologiczną, łatwiej jest przeżyć ewentualne zmiany i niedogodności. Niewątpliwie warto zastanowić się nad miejscem porodu i osobami, które powinny nam podczas niego towarzyszyć.
Poród w domu czy w szpitalu?
Niektóre kobiety wybierają poród w domu i wynajmują położną. To dobre rozwiązanie w przypadku ciąży przebiegającej bez komplikacji. Jeśli jednak boimy się ich wystąpienia, lepszy okaże się szpital położniczy. Ten dobrze wyposażony i z oddziałem neonatologicznym stanowi najlepszy wybór przy ryzyku przedwczesnego porodu. Natomiast jeśli ciąża przebiega prawidłowo, niekoniecznie trzeba rodzić w miejscu zamieszkania. Czasem warto pojechać kilkadziesiąt kilometrów do innego miasta, aby zostać otoczoną życzliwą atmosferą.
Poród naturalny czy ze znieczuleniem?
Ból porodowy stanowi cenną informację dla pacjentki, która pozwala jej zmienić pozycję na właściwą. Niestety, nie każda kobieta ma wysoki próg bólu. Niektóre odczuwają go bardzo intensywnie nawet przy małym natężeniu, wówczas poród ze znieczuleniem może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Czasem jednak znieczulenie zewnątrzoponowe budzi lęk. W takiej sytuacji warto sięgnąć po naturalne rozwiązania, w tym aromaterapię. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne stymulują skurcze mięśni macicy, ułatwiając powitanie dziecka na świecie.
Jakie znaczenie ma towarzystwo podczas porodu?
Towarzystwo podczas porodu zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Może okazać się też nieoceniony wsparciem, gdy ten będzie trwał długo, a kobieta poczuje się znużona jego przebiegiem. Rozmowa z mamą czy przyjaciółką pozwala wytrwać w wyzwaniu. Niektóre kobiety na salę porodową zabierają męża, jednak czasem lepiej poprosić o wsparcie siostrę czy przyjaciółkę, aby nie czuć się skrępowaną swoją fizjologią, która czasem może wymknąć się spod kontroli.
Działania instynktowne – dlaczego warto wyłączyć korę nową na czas porodu?
Naukowcy wykazali, iż kora nowa przeszkadza podczas porodu, gdyż przyczynia się do nadmiernej analizy wszystkich czynników. W momencie jej wyłączenia następuje większy kontakt z instynktownymi odruchami. Warto na chwilę zapomnieć o dobrych manierach. Jeśli masz ochotę wrzeszczeć, zrób to. Może w ten sposób łatwiej zniesiesz ból porodowy.