Alergia oczu — pierwsze objawy
Aby móc szybko zidentyfikować pierwsze objawy alergii, powinniśmy przede wszystkim obserwować codziennie swoje oczy. Może się to odbywać np. podczas porannej toalety. Warto zwracać uwagę czy nie są przekrwione, czy nie są zbyt suche, a może mają zbyt dużo gęstej i lepkiej wydzieliny. Tego typu pierwsze symptomy mogą, choć nie muszą, świadczyć o rozwoju alergii w obrębie oczu.
Dalszy rozwój choroby
Na pewno alarmujące będą już takie objawy jak pieczenie, swędzenie, obrzęk, uczucie piasku pod powiekami, zamazanie pola widzenia, światłowstręt. W tej sytuacji niezwłocznie powinniśmy się udać do okulisty, aby nie dopuścić do dalszego rozwoju tej uciążliwej choroby oczu.
Nieleczona alergia oczu
Jak wszystkie nieleczone choroby oczu, tak i alergia może zaostrzać się, a nawet wywoływać kolejne jednostki chorobowe. Jeśli w codziennej higienie pomijamy krople do oczu i nie dbamy właściwie o soczewki kontaktowe, to jej wynikiem jest często Zespół Suchego Oka, który manifestuje się zaburzeniami w trzech warstwach filmu łzowego. Wywołane w ten sposób zapalenie oka, to z kolei idealne środowisko do infekcji bakteryjnych, grzybiczych, wirusowych, i jak i namnażania się drobnoustrojów, jak chociażby Nużeniec ludzki.
Niektóre osoby mają silną tendencję do łatwego łapania różnego rodzaju infekcji ocznych, dlatego powinny regularnie stosować krople do oczu, a jeśli noszą soczewki kontaktowe, to również dobrze dobrany płyn do soczewek.
Kontakt z alergenami
Nie ma dedykowanych testów alergicznych wyłącznie w kierunku schorzenia, jakim jest alergia oczu. Jej objawy są bowiem efektem występowania alergii ogólnoustrojowej, ze wdychaniem pyłków, kurzu lub kontaktu z innymi alergenami. Kontakt ten może następować poprzez skórę, powietrze, albo za sprawą spożywania pokarmu, który zawiera alergeny. Wszystko to może wywoływać alergiczne choroby oczu.
Testy alergiczne wziewne
W przypadku pojawienia się podejrzeń związanych z występowaniem alergii warto skierować się do alergologa, który zleci przeprowadzenie odpowiednich testów alergicznych. Do najpopularniejszych należą testy wziewne, obejmujące różną liczbę badanych alergenów. Należą do nich m.in. takie drzewa jak olcha, leszczyna, czy brzoza biała, trawy, żyto, bylica pospolita. Uczulać mogą też sierść kota, chomika czy psa. Szczególnie uporczywe są roztocza, które są obecne praktycznie wszędzie, jak i różne odmiany grzybów i pleśni.
Testy alergiczne pokarmowe
Innym rodzajem testów są badania związane z uczuleniem na pokarmy. Przeprowadza się je na bazie analizy krwi. W zależności od panelu mogą obejmować m.in. analizę białka i żółtka kurzego, mleka, drożdży piekarskich, ryżu, soi, pomidora, marchewki, czy różnych rodzajów mąk.
Domowe sposoby na radzenie sobie z alergią
Podstawowymi metodami na walkę z alergią są m.in. higiena brzegów powiek oraz utrzymywanie gałki ocznej w odpowiednim nawilżeniu. Pomocne tu będą dobre krople do oczu.
Jeśli nosimy soczewki kontaktowe, dodatkowo należy zadbać o właściwy płyn do soczewek, który rekomenduje ich producent. Takie podstawowe zasady higieny sprawią, że alergia oczu będzie mniej uciążliwa.
Pomocna farmakoterapia
W ostrych stanach zapalnych alergia oczu leczona jest przy pomocy różnych farmaceutyków. Mogą to być krople do oczu z dodatkiem sterydów lub antybiotyków. Możliwa też jest terapia ogólnoustrojowa przy wsparciu leków antyhistaminowych. W każdym z tych przypadków decyzję podejmuje lekarz.