Kiedy my odpoczywamy podczas urlopu, nasza skóra i włosy często walczą z wolnymi rodnikami, czyli niezwykle reaktywnymi i niszczycielskimi cząsteczkami. Z wakacji wracamy z dobrym humorem, ale też z przebarwieniami posłonecznymi i suchymi kosmykami. Czy można jakoś naprawić popełnione błędy? Jak powinna wyglądać regeneracja włosów po wakacjach?
Spis treści:
- Ochrona włosów przed promieniami UV – dlaczego jest tak rzadko spotykana?
- Jak promienie UVB uszkadzają włosy?
- Jak włosy blakną przez promienie UVA?
- Uszkodzenie keratyny przez promienie UV
- Rozszczelnienie łuski włosa po powrocie z wakacji
- Jak chronić włosy przed słońcem?
- Jak powinna wyglądać regeneracja włosów po wakacjach?
Ochrona włosów przed promieniami UV – dlaczego jest tak rzadko spotykana?
Szkodliwy wpływ promieni UV na skórę jest nam dobrze znany, z tego powodu chętnie sięgamy po kremy z filtrem. W ten sposób pragniemy uniknąć zgubnych skutków, jakie generuje fotostarzenie. Zmarszczki czy przebarwienia posłoneczne wydają się na tyle nieciekawą perspektywą, iż chętnie aplikujemy kremy z filtrem i robimy to dość regularnie. Niestety, włosy traktujemy po macoszemu. Zakładamy, że temu wytworowi rogowemu skóry promienie UV nie są w stanie zaszkodzić. Tymczasem popełniamy poważny błąd.
Jak promienie UVB uszkadzają włosy?
Promienie UVB, które odpowiadają za poparzenie skóry, któremu towarzyszy pieczenie i zaczerwienienie, uszkadzają też białka strukturalne włosów. To właśnie proteiny stanowią główny budulec naszych kosmyków. Białka składają się z aminokwasów, które można porównać do małych cegiełek. Aminokwasy absorbują promienie UVB, w rezultacie odrywają się od łańcucha proteinowego, przez co włosy stają się suche i łamliwe.
Jak włosy blakną przez promienie UVA?
Także promienie UVA nie pozostają bez wpływu na kondycję naszych pukli. Te oddziałują na nie przez 365 dni w roku, powodując rozjaśnianie włosów. Nie jest to dobra wiadomość dla tych z nas, które mają ciemne pukle i pragną, aby te takowymi pozostały.
Uszkodzenie keratyny przez promienie UV
Nasze włosy nie są całkowicie bezbronne w starciu z promieniami UV. Nasz organizm w procesie ewolucji zdążył bowiem wykształcić melaninę. To naturalny barwnik obecny w naszych włosach, który odpowiada za ich odcień. Brunetki mają zdecydowanie więcej melaniny niż blondynki. Ten naturalny pigment łapie promienie UV i zamienia je na niegroźną energią cieplną. Jaki jest minus tego procesu? Okazuje się, że podczas zamiany energii chemicznej na cieplną powstaje mnóstwo wolnych rodników. Jak wcześniej wspominaliśmy, to niezwykle reaktywne cząstki, które mogą uszkadzać kwasy nukleinowe, białka i lipidy, które wchodzą w skład naszych komórek. W rezultacie promienie UV uszkadzają keratynę, czyli podstawowe białko strukturalne naszych pukli.
Rozszczelnienie łuski włosa po powrocie z wakacji
Na koniec lata obserwuje się rozszczelnienie łuski włosa, co skutkuje jego wysoką porowatością. Ten staje się niezwykle suchy, szorstki i matowy. Wykazuje też tendencję do uszkodzeń mechanicznych. Włosy po wakacjach często się łamią. Oprócz słońca szkodzi im bowiem sól morska czy chlor w basenie.
Jak chronić włosy przed słońcem?
Najlepiej zapobiegać niekorzystnym zjawiskom. Na wakacjach powinniśmy dokładnie wypłukiwać sól i chlor z naszych włosów. Ważne jest też noszenie kapelusza, który chroni pukle przed promieniami UV. Co ciekawe, na rynku znajdziemy też kosmetyki do włosów z filtrem przeciwsłonecznym. Należy je regularnie aplikować, przestrzegając zaleceń producenta.
Jak powinna wyglądać regeneracja włosów po wakacjach?
Regeneracja włosów po wakacjach stanowi czystą konieczność. Zazwyczaj pukle są suche, matowe i łamliwe. Potrzebują naszej pomocy. Na szczęście bardzo dobre rezultaty przynoszą bogate maski naszpikowane substancjami aktywnymi. Regeneracja włosów po wakacjach powinna opierać się na solidnej porcji emolientów, które natłuszczają pukle i ograniczają wyparowywanie z nich wody. Potrzebne są także proteiny, którymi wypełnimy ubytki w naszych włosach. Regenerująca maska do włosów powinna też zawierać humektanty, czyli substancje higroskopijne, które wiążą cząsteczki wody we włosie.
Zapraszamy do lektury: