Każda z nas stara się zachować ostrożność podczas jedzenia, wykonywania makijażu czy zabaw z psem. Niestety, czasem pojawia się plama na ubraniu, która skutecznie psuje nam humor. Na szczęście większość można usunąć, działając szybko i rozważnie. Nigdy nie należy czekać, aż plama zaschnie, gdyż wtedy wniknie w głąb włókien, przez co się utrwali. Także gorąca woda sprawia, że resztki krwi mogą pozostać z nami już na zawsze. Jak usuwać plamy z ubrań?
Spis treści:
- Jak działają odplamiacze?
- Zapieranie plam – o czym warto pamiętać?
- Odplamiacze punktowe
- Jak usuwać plamy z ubrań?
- Jak wywabiać plamy barwnikowe z ubrań?
- Jak usuwać plamy z krwi?
- Jak wywabiać tłuste plamy?
- Wywabianie plam. Co na plamy mieszane?
- Odplamianie ubrań – najczęściej popełniane błędy
Jak działają odplamiacze?
Na rynku znajdziemy różne środki odplamiające. Te różnią się jednak działaniem. Na niektóre plamy warto nałożyć rozpuszczalnik, który je rozpuści. Na inne natomiast należy użyć środka, który wskutek reakcji chemicznej rozbije plamę na małe cząsteczki, co doprowadzi do jej zlikwidowania. Już wiesz, jak działają odplamiacze, teraz musisz sprawdzić, czy możesz ich użyć na dane ubranie. Pamiętaj o tym, że odplamiacz w proszku do wszystkich rodzajów plam sprawdza się tylko w przypadku mocnych włókien. Możesz go użyć do wywabiania plam z bawełnianego T-shirtu czy lnianej sukienki. Nie sprawdzi się natomiast w przypadku jedwabiu, kaszmiru, wełny czy wiskozy. Na rynku można też kupić odplamiacze do konkretnego rodzaju plamy. Te charakteryzują się wysoką skutecznością działania.
Zapieranie plam – o czym warto pamiętać?
Wywabianie plam to czynność, którą powinniśmy podjąć jak najszybciej, gdy tylko dostrzeżemy zabrudzenie. To zwiększa prawdopodobieństwo ich usunięcia. Zaczynamy od zapierania plamy, na którą następnie punktowo nakładamy środek odplamiający lub stosowny rozpuszczalnik. Gdy plama nie jest malutka, a obejmuje swym zasięgiem sporą część ubrania, należy ją namoczyć w odplamiaczu. Musimy jednak pamiętać o tym, że namaczanie dobrze znoszą tylko trwałe włókna, do których zaliczamy konopne, bawełniane, lniane oraz z pokrzywy indyjskiej. Do pozostałych należy wykorzystać inne metody. Kolorowe ubrania moczymy w odplamiaczu przez kilka godzin. Białe warto pozostawić w nim na całą noc. Aby środek odplamiający nie wchodził w reakcje chemiczne, do namaczania należy użyć plastikowej miski, która jest mniej reaktywna niż metalowa.
Odplamiacze punktowe
Czy wiesz, że na rynku możesz znaleźć odplamiacze punktowe, które znacznie ułatwiają życie i przedłużają żywotność ubrań? Nakładamy je tylko w jednym, ściśle określonym miejscu, przez co nie oddziałują na całą tkaninę. Ponadto nie musimy do nich wyciągać miski.
Jak usuwać plamy z ubrań?
Zaschnięta plama nie oznacza, że nie masz żadnych szans w starciu z nią. Na początek należy ją usunąć w sposób mechaniczny, zdrapując za pomocą noża. Jeśli plama jest mokra np. z zupy czy wina, najpierw kładź na nią ręcznik papierowy. To chłonny materiał, w który wsiąknie część płynu. Należy systematycznie zmieniać skrawek ręcznika papierowego na czysty. Następnie plamę należy potraktować zimną wodą, nigdy gorącą, gdyż ta utrwala plamy. Po odsączeniu jej nadmiaru nakładamy stosowny detergent do usuwania plam. Jeśli tkanina jest wytrzymała, mamy do czynienia z tkaniną konopną, ramią, bawełną lub lnem, do prania dodajemy odplamiacz biologicznie aktywny. Taki preparat zawiera enzymy, które rozkładają cząstki wchodzące w skład plamy. Inne materiały, w tym wiskozę, sztuczny jedwab, poliester, jedwab, kaszmir i wełnę traktujemy łagodnymi płynami odplamiającymi, nigdy proszkami, gdyż te drugie wykazują się większą agresywnością podczas wywabiania.
Jak wywabiać plamy barwnikowe z ubrań?
Wywabianie plam należy też dostosować do rodzaju zabrudzenia, z jakim mamy do czynienia. Plamy z barwnika należą do często spotykanych. Może powstać wskutek wylania wina, kawy, herbaty czy pomidorówki na ubranie. Plamy z barwnika usuwamy w następujący sposób. Najpierw przykładamy do nich papierowy ręcznik, aby pozbyć się jak najwięcej pigmentu. Następnie namaczamy w wilgotnej wodzie i odsączamy. Po wszystkim nakładamy detergent biologicznie aktywny. Jeśli zastanawiasz się, jak wywabiać plamy z kawy, musisz wiedzieć, że sól i mydło nie są wskazane, gdyż utrwalają zabrudzenie.
Jak usuwać plamy z krwi?
Plamy białkowe na ogół powstają wskutek pobrudzenia krwią, potem czy nabiałem. Dobra wiadomość jest taka, że usuwanie plam w tym przypadku ułatwiają enzymy proteolityczne z hodowli bakterii z rodzaju Bacillus. Rozkładają one białka na aminokwasy, przez co zabrudzenie znika. Trzeba jednak działać szybko i w sposób rozważny. Zwróć uwagę na temperaturę wody, zanim włożysz pod kran zakrwawione spodnie czy koszulkę, ponieważ ciepła ciecz doprowadzi do koagulacji białek, przez co plama z krwi pozostanie z nami już na zawsze.
Jak wywabiać tłuste plamy?
Tłuste plamy także nastręczają sporo trudności. Wystarczy, że na ubranie spadnie nam frytka, chips czy sos. Jak usuwać tłuste plamy? Ich wywabianie najlepiej rozpocząć od zdrapywania, jeśli są mokre, osuszamy ręcznikiem papierowym. Następnie nakładamy sodę oczyszczoną, a na koniec detergent w płynie i wrzucamy ubranie do prania.
Wywabianie plam. Co na plamy mieszane?
Jak wywabiać plamy mieszane? Niewątpliwie należy zwrócić uwagę na to, z jakim problemem mamy do czynienia. Jeśli pobrudziłyśmy koszulę szminką, najpierw pozbywamy się tłuszczu poprzez użycie sody oczyszczonej, a dopiero później rozprawiamy się z barwnikiem, sięgając po odplamiacz.
Odplamianie ubrań – najczęściej popełniane błędy
Już wiesz, jak usuwać plamy z ubrań. Na koniec warto wspomnieć o często popełnianym błędzie. Po namoczeniu plamy i użyciu płynu do mycia naczyń lubimy ją pocierać, wierząc, że w ten sposób szybko zniknie. Niestety, odniesiemy efekt odwrotny do zamierzonego. Sprawimy, że plama wniknie w głąb włókien, a te ulegną też osłabieniu mechanicznemu.