Atopowe zapalenie skóry to coraz częściej spotykana przypadłość, która dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci. Może stanowić jeden z etapów marszu alergicznego. Sucha, swędząca i zaczerwieniona skóra wywołuje ogromny dyskomfort. Przestaje też pełnić rolę naturalnej bariery ochronnej, która zapobiega wnikaniu potencjalnych patogenów i substancji drażniących. Jaki powinien być balsam do skóry atopowej?
Spis treści:
- Czym charakteryzuje się skóra atopowa?
- Jaki powinien być balsam do skóry atopowej?
- Kosmetyki do skóry atopowej o działaniu łagodzącym
- Systematyczna pielęgnacja skóry atopowej ma znaczenie
- Emolienty łagodzą objawy AZS!
Czym charakteryzuje się skóra atopowa?
Skóra atopowa jest sucha, zaczerwieniona, piekąca i swędząca. Traci swoją naturalną barierę ochronną, przez co staje się wrażliwa na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, słona woda, słońce czy stosowane kosmetyki myjące. Może reagować silnym podrażnieniem czy pokrzywką na mydło do rąk. Aby przywrócić jej zdrowie i prawidłowe funkcje, należy odbudować barierę hydrolipidową. Z pomocą przychodzi nam balsam do skóry atopowej.
Jaki powinien być balsam do skóry atopowej?
Balsam do skóry atopowej musi dogłębnie nawilżać skórę, odżywiać ją i natłuszczać. Ważne, aby w kosmetyku znalazły się ceramidy, które pełnią rolę cementu międzykomórkowego. Skwalan, sterole oraz trójglicerydy kwasów tłuszczowych także przywracają skórze jej naturalną barierę ochronną. Dzięki nim zostaje ona odpowiednio natłuszczona, a co za tym idzie, ograniczeniu ulega przeznaskórkowa utrata wody. Balsam do skóry atopowej powinien zawierać także humektanty, czyli substancje wiążące wodę w naskórku, do których zaliczamy kwas hialuronowy i jego sole oraz aloes i mocznik.
Kosmetyki do skóry atopowej o działaniu łagodzącym
Kosmetyki do skóry atopowej powinny wykazywać także działanie łagodzące podrażnienia. Przy AZS bariera hydrolipidowa nie działa prawidłowo, przez co przepuszcza różne czynniki drażniące z naszego otoczenia. Właściwości łagodzące wykazuje alantoina, pantenol i aloes. Z kolei kwas mlekowy nawilża skórę. Dobrze, aby kosmetyki do skóry atopowej dostarczały jej również witaminy E. Ta pełni rolę antyoksydacyjną, czyli neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia komórek. Ponadto nawilża skórę. Olej jojoba stanowi bogactwo substancji odżywczych, podobnie jak olej sezamowy.
Systematyczna pielęgnacja skóry atopowej ma znaczenie
Bardzo często kosmetyki do skóry atopowej idą w ruch wtedy, gdy pojawiają się dokuczliwe objawy. Gdy te ustępują, a AZS znajduje się w fazie remisji, zapominamy o ich regularnym stosowaniu. Tymczasem włączenie ich na stałe do swojej pielęgnacji przynosi najlepsze rezultaty. Skóra atopowa jest niezwykle wrażliwa. Wystarczy stresujące wydarzenie, mocniejsze mydło do rąk, by jej kondycja uległa gwałtownemu pogorszeniu. Stosując emolienty każdego dnia, wzmacniamy barierę hydrolipidową i zapewniamy prawidłowe funkcje zewnętrznej powłoce naszego ciała.
Emolienty łagodzą objawy AZS!
Sam balsam łagodzący objawy AZS to za mało, by uzyskać widoczną poprawę. Także pozostałe kosmetyki powinny być dopasowane do potrzeb skóry atopowej. Mowa tutaj o piance do mycia twarzy, żelu pod prysznic, kremie do twarzy itp. Najlepiej sięgać po kosmetyki do skóry atopowej, które wchodzą w skład jednej linii. Te bowiem nawzajem uzupełniają i wzmacniają swoje działanie. Emolienty dla skóry atopowej nie powinny zawierać sztucznych barwników i substancji zapachowych, które zaliczamy do popularnych alergenów.