Trądzik zazwyczaj kojarzy nam się z okresem dojrzewania, kiedy to przez gwałtowne zmiany w gospodarce hormonalnej na twarzy pojawiają się pryszcze, a cera zaczyna się przetłuszczać. Problem ten zazwyczaj przemija, gdy okres pokwitania dobiegnie końca. Czasem jednak może pojawić się przez zaburzenia hormonalne czy źle dobrane kosmetyki także u osób dorosłych, które nigdy nie skarżyły się na problemy z cerą. Czym jest trądzik różowaty i jak dbać o skórę w jego przypadku?
Spis treści:
- Poznaj objawy trądziku różowatego!
- Trądzik różowaty – przypadłość kobiet 40+
- Jakie są przyczyny trądziku różowatego?
- Zaburzenia hormonalne a zmiany trądzikowe
- Jak choroby tarczycy idą w parze z trądzikiem różowatym?
- Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?
- Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem różowatym
Poznaj objawy trądziku różowatego!
Trądzik różowaty manifestuje się pojawieniem drobnych krostek, którym towarzyszy silne zaczerwienienie. Początkowo te niekorzystne zmiany występują pośrodku twarzy. Z czasem swoim zasięgiem obejmują też policzki, brodę czy czoło.
Trądzik różowaty – przypadłość kobiet 40+
Czy wiesz, że na trądzik różowaty znacznie częściej chorują kobiety niż mężczyźni? Nie występuje on jednak u młodych dziewczyn, lecz pań po 40. roku życia. Jego przyczyny często bywają trudne do ustalenia. Niemniej specjaliści podkreślają ogromne znaczenie predyspozycji genetycznych. Jeśli któryś z rodziców chorował na trądzik różowaty, istnieje ryzyko, że problem też dosięgnie jego dzieci, a szczególnie córki.
Jakie są przyczyny trądziku różowatego?
Przyczyny trądziku różowatego nie są dobrze poznane. Niemniej problemy z naczynkami, które ujawniają się już w młodym wieku, znacznie zwiększają prawdopodobieństwo jego wystąpienia w przyszłości. Zaczerwienienie skóry, powstaje wówczas, gdy naczynka są słabe oraz ponadprzeciętna tendencja do siniaków – wszystko to sygnalizuje już pewne nieprawidłowości, które mogą się rozwinąć wraz z wiekiem. Także kobiety, u których w młodym wieku stwierdzono pajączki na nogach, później często skarżyły się na trądzik różowaty.
Zaburzenia hormonalne a zmiany trądzikowe
Czy wiesz, niektóre kobiety, u których występują objawy trądziku różowatego, cierpią także na wahania hormonalne? Te mogą pojawić się samoistnie lub wskutek stosowania antykoncepcji hormonalnej czy hormonalnej terapii zastępczej. Z drugiej strony panie, u których w młodości występowały zaburzenia w syntezie estrogenów i gestagenów, często dzięki pigułkom antykoncepcyjnym uzyskały tak pożądaną stabilizację. Zatem nie da się tutaj osądzić samych tabletek w kategoriach zero-jedynkowych.
Jak choroby tarczycy idą w parze z trądzikiem różowatym?
Choroby tarczycy stanowią zmorę XXI wieku. Diagnozuje się je u coraz większej liczby osób. Niestety one również leżą u przyczyn trądziku różowatego. Leki prowadzące do stabilizacji i wyrównania hormonów tarczycy, mogą też zredukować objawy wyżej wspomnianej przypadłości skórnej. Nasz organizm stanowi bowiem niezwykle skomplikowany mechanizm, którego poszczególne elementy są ze sobą mocno powiązane.
Jak wygląda leczenie trądziku różowatego?
Leczenie trądziku różowatego często polega na podawaniu doustnej izotretynoiny. Jest to niezwykle silna pochodna witaminy A, przy której można zaobserwować wahania nastroju, myśli samobójcze i znaczne wysuszenie skóry oraz śluzówki. Ponadto doustna izotretynoina może wpływać niekorzystnie na rozwijający się płód, z tego powodu kobiety korzystające z jej dobrodziejstw muszą stosować antykoncepcję hormonalną.
Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem różowatym
Doraźną ulgę przynoszą też kosmetyki z kwasem azelainowym. Choć kwas zazwyczaj kojarzy nam się z czymś żrącym, to tutaj mamy do czynienia z dość łagodnym składnikiem, który wspiera odbudowę skóry. Pielęgnacja skóry dotkniętej trądzikiem różowatym powinna opierać się na łagodzeniu podrażnień, regularnym oczyszczaniu, nawilżaniu i regeneracji.