Maski przeciwgazowe przybierają przeróżne formy, a każdy rodzaj zapewnia inny poziom ochrony dróg oddechowych i całego organizmu. Które maski gazowe wybierać i czy zawsze warto decydować się na profesjonalne maski gazowe? Co należy uwzględnić przed dokonaniem wyboru? Dlaczego warto zdecydować się na zakup? Odpowiedzi na te pytania zawiera ten artykuł!
Maska przeciwgazowa i jej funkcje
Nazwa tego rodzaju ochrony dróg oddechowych – maska przeciwgazowa – może być odrobinę myląca. Maska gazowa chroni nie tylko przed trującymi gazami, drażniącymi oparami, pyłem, ale również przed skażeniem biologicznym.
Wszelkiego rodzaju wirusy, bakterie czy inne organiczne materiały zakaźne również są powstrzymywane przed dostaniem się do ludzkiego organizmu drogą wziewną. Dobra wojskowa maska przeciwgazowa potrafi zapewniać ochronę także przed czynnikami promieniotwórczymi (ale nie tylko one!).
Funkcją masek pełnotwarzowych jest także ochrona najbardziej wrażliwego narządu w ludzkim organizmie – narządu wzroku. Warto jednak pamiętać o tym, że nie zawsze należy zapewniać sobie pełną ochronę przed wszystkimi czynnikami. Z jednej strony dlatego, że nie jest to możliwe (nie każdy filtr jest odpowiednią ochroną przed określonymi zagrożeniami), a z drugiej – nie zawsze jest to konieczne.
Maska przeciwgazowa – rodzaje
Fotografia dostarczona przez partnera
Podstawową klasyfikacją masek gazowych jest ich podział na filtracyjne i izolacyjne. Maska z filtropochłaniaczem lub maska z pochłaniaczem bez filtra jest przykładem filtracyjnej ochrony dróg oddechowych. Działa w ten sposób, że pobiera powietrze z zewnątrz, ale oczyszcza je właśnie dzięki odpowiednim filtrom. Wyłapują one z powietrza szkodliwe substancje, dostarczając osobie noszącej maskę nieskażone powietrze.
Przykładem maski izolacyjnej jest maska gazowa wojskowa. Chroni nie tylko przed gazami, ale również wykazuje cechy, którymi odznacza się maska przeciw broni biologicznej. Co to oznacza? Że chroni drogi oddechowe osoby noszącej maskę, ale także jej skórę twarzy i oczy przed substancjami żrącymi, drażniącymi i materiałami zakaźnymi (krew, wirusy, bakterie).
Pierwszy typ masek dostarcza powietrza z zewnątrz, drugi jest wyposażony w oddzielny zbiornik z powietrzem. Izoluje bowiem osobę od zewnętrznego powietrza, dostarczając tlenu z pojemnika podłączonego do maski.
Maski gazowe można również podzielić ze względu na budowę. Wyróżnia się więc półmaski, które nie kryją całości twarzy, a jedynie nos i usta, a także maski pełnotwarzowe. Kryją one całą twarz prócz uszu. Natomiast maski przeciwgazowe wojskowe zapewniają ochronę także narządu słuchu, bo kryją nie tylko twarz, ale całą głowę wraz z uszami. Maska przeciwgazowa wojskowa jest rodzajem maski zapewniającej najwyższy poziom ochrony przed czynnikami tak chemicznymi, jak i biologicznymi.
Którą maskę przeciwgazową wybrać?
Wszystko zależy od rodzaju zanieczyszczeń, przed którymi maska miałaby chronić daną osobę. Półmaski materiałowe mogą stanowić dostateczną ochronę przed czynnikami chorobotwórczymi przenoszonymi drogą kropelkową – przeziębieniem, grypą, a nawet koronawirusem. Nie sprawdzą się jednak w przypadku środków chemicznych.
Półmaski filtrujące będą odpowiednie podczas prac w środowisku, w którym obecne są pyły i aerozole – podczas prac remontowo-wykończeniowych. Z kolei izolacyjne maski pełnotwarzowe ochronią osobę, która będzie ją nosić, przed bardzo agresywnym, silnie skażonym środowiskiem.
Przed wyborem maski warto więc rozważyć stopień ochrony, który powinna zapewniać. Należy też wybrać odpowiednie rodzaje filtrów i pochłaniaczy do określonych czynników chemicznych. Wtedy wybór maksi nie powinien nastręczać zbyt wielu trudności.