Domowe środki zaradcze budzą kontrowersje, szczególnie w gronie lekarzy. Ale poza polemicznymi specyfikami homeopatycznymi jest szereg naturalnych specyfików ludowych, stosowanych od wieków na różne dolegliwości.
Wiele z nich także dziś zapewnia ulgę podczas kichania, problemów z zatkanym nosem i swędzeniem oczu zapobiegawczo działają też na katar sienny.
Inhalacje
skutecznie udrażniają zatory w nosie i zatokach.
Warto dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego do miski z gorącą wodą i przez 10-15 minut ostrożnie wdychać parę. Niektórzy stosują też Amol z wyciągiem z wielu ziół.
Grejpfrut i cytryna
gotowane w szklance wody przez 15 minut stanowią tworzą doskonały wywar na katar sienny. Do gotowania używaj tylko owoców, a nie skórek. Wystarczy ostudzić i wymieszać z naturalnym miodem w celu łagodzenia objawów alergicznych.
Napar z nagietka (Calendula) rozcieńczonego w wodzie nadaje się doskonałe do przemywania oczu, aby złagodzić objawy swędzących spojówek. Warto stosować nagietek jako ziele, w wersji bezalkoholowej. Można dodać do zakraplacza srebro koloidalne w celu wzmocnienia działania antybakteryjnego działania i zmniejszenia stanu zapalnego.
Kwasy tłuszczowe Omega-3
mogą działać korzystanie na organizm alergika, obniżając stany zapalne, powstające na skutek ataku alergenu. Dieta bogata w kwasy omega-3 może wspomóc zapobieganie występowaniu kataru siennego.
Leki homeopatyczne, stosowane przez niektórych wspomagająco przy tej wiosennej dolegliwości to na ogół
Arundo, Wyethia i Sabadilla, które mają także przeciwwskazania (zaburzają węch, szkodzą łzawiącym oczom).
Warto mieć zatem dystans do ich działania.
HJ