Nie zapłaciłeś rachunku na czas, spóźniasz się ze spłatą faktury lub zobowiązania finansowego, otrzymujesz więc monit z informacją, że zostaniesz zgłoszony do KRD. Czy powinniśmy się obawiać? Czym jest KRD i jakie są konsekwencje umieszczenia naszego nazwiska w tym spisie?
Czym jest KRD?
W Polsce istnieje co najmniej kilka biur informacji gospodarczej, które rejestrują poczynania osób korzystających z ofert banków, firm pożyczkowych, czy leasingowych. Ich powstanie miało na celu zagwarantowanie pożyczkodawcom współpracę z uczciwymi klientami. Oprócz omawianego Krajowego Rejestru Długów (lub Dłużników) możemy spotkać się z Biurem Informacji Kredytowej (BIK), ERIF, czyli Biurem Informacji Gospodarczej S.A., BIG InfoMonitorem i wieloma innymi.
KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów jest najpopularniejszą w Polsce platformą zajmującą się rejestrem danych dotyczących długów osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. W przeciwieństwie do równie popularnego BIK-u, KRD udziela informacji jedynie dotyczących zadłużenia danej osoby lub przedsiębiorstwa. Krajowy Rejestr Długów działa w Polsce od 2003 roku i zbiera dane zarówno o naszej historii związanej z finansami, jak również informacje z sektora administracyjnego, usługowego czy przemysłowego i handlu.
Jak można znaleźć się na liście KRD?
Wpis do Krajowego Rejestru Dłużników zostaje dokonany na wniosek wierzyciela o naszej niewypłacalności, wobec którego nie spłaciliśmy zobowiązania. Nie chodzi tu, jak wcześniej pisaliśmy jedynie o niespłacone kredyty, czy szybkie pożyczki, ale także niezapłacony od kilku miesięcy czynsz za mieszkanie, rachunek za gaz, prąd, a nawet nieopłacone alimenty. Aby znaleźć się na liście dłużników, wystarczy, że zalegamy ze spłatą 200 zł jako osoba fizyczna lub 500 zł w przypadku firmy. Kolejną przesłanką do wpisu do KRD jest nieopłacenie zobowiązania przez co najmniej 30 dni i było poprzedzone wysłaniem do dłużnika wezwania do zapłaty.
Jak już wspominaliśmy dopisanie do rejestru dłużników, może wystąpić nie tylko po nieuregulowaniu raty kredytu, ale również po nieopłaceniu umów wynikających z art. 1871 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodeksu postępowania cywilnego o:
- świadczenia usług pocztowych i telekomunikacyjnych;
- umowy przewozu osób i bagażu w komunikacji masowej (mandaty za brak biletu);
- umowy na dostarczanie energii elektrycznej, oleju opałowego lub gazu;
- umowy na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków;
- umowy na wywóz nieczystości;
- umowy na dostarczanie energii cieplnej.
Należy również zaznaczyć, że zniecierpliwiony brakiem spłaty wierzyciel musi poinformować nas o tym, że w przypadku braku spłaty nasze dane zostaną przekazane do bazy KRD.
W czym wpis do KRD może nam przeszkodzić?
Wpis do Krajowego Rejestru Długów może być poważną przeszkodą w sytuacji, w której będziemy chcieli zaciągnąć jakiekolwiek zobowiązanie finansowe względem banku, a już na pewno będzie to stanowiło poważny problem w przypadku kredytu hipotecznego. Nieco bardziej liberalnie podchodzą do tego tematu instytucje finansowe, nie wszyscy pożyczkodawcy sprawdzają rejestry BIK, czy KRD stąd niekiedy nieco wyższe opłaty za udzielenie pożyczki. Kłopotliwe może również okazać się korzystanie z zakupów na raty.