Stres nastolatka potrafi być obezwładniający. Jeśli nie poświęcimy swojemu dziecku należytej uwagi i nie pokażemy mu, jak może go rozładować, stresujące przeżycia mogą przerodzić się w stan depresyjny. Jak pomóc młodemu człowiekowi w trudnych sytuacjach?
Spis treści:
- Stres nastolatka a zdrowy sen
- Nastoletnie przyjaźnie a rozładowanie stresu
- Zdrowa dieta na stres
- Sposoby radzenia sobie ze stresem
- Czuły dotyk – najlepsze lekarstwo na stres
Stres nastolatka a zdrowy sen
Bardzo często zarzucamy nastolatkom lenistwo oraz brak odpowiedzialności. Gdy młody człowiek nie potrafi wstać z łóżka, uważamy, że zapewne do późna korzystał z internetu, zamiast położyć się o normalnej porze. Tymczasem zdrowy sen u nastolatka trwa dłużej niż u osoby dorosłej. Młodzi ludzie potrzebują go bardziej, ponieważ ich organizm rozwija się i rośnie. Zapewnijmy nastolatkom zdrowy sen. W jego trakcie dochodzi do porządkowania zdobytej wiedzy oraz wyciszania emocji, w tym bardzo gwałtownych. Niestety, młodzi ludzie często cierpią na niedobór snu, przez co mają problemy z koncentracją, chodzą rozdrażnieni i z trudem panują nad emocjami. Cierpi też na tym ich kreatywność.
Nastoletnie przyjaźnie a rozładowanie stresu
Bardzo często zapominamy, jak ważne w życiu nastolatka są przyjaźnie. Każdy młody człowiek ma jakieś problemy. Te najlepiej zrozumieją jego rówieśnicy. Musimy tylko pozwolić nastolatkowi znaleźć czas na pielęgnowanie przyjaźni. Niestety, bardzo często wpadamy w pułapkę. Zewsząd atakują nas reklamy zajęć pozalekcyjnych, przez co zapisujemy młodego człowieka na wszelkie możliwe aktywności, aby zadbać o jego rozwój. W rezultacie nastolatek nie ma czasu na pielęgnowanie przyjaźni.
Zdrowa dieta na stres
Niestety, stres sprawia, że w organizmie dochodzi do uwolnienia hormonów stresu takich jak kortyzol, adrenalina i noradrenalina. Wpływają one na funkcjonowanie całego ustroju. Mają za zadanie zmobilizować organizm do walki lub ucieczki. W rezultacie cała energia skupia się na mięśniach, a procesy trawienne i reakcje odpornościowe zostają chwilowo zahamowane. Stres wpływa również negatywnie na mikroflorę jelitową. Nic dziwnego, że nastolatek skarży się na problemy trawienne, ból brzucha czy mdłości. Aby zredukować uciążliwe dolegliwości, należy postawić na zdrową dietę. Nastolatek powinien jeść produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa, nabiał i lekkie mięso. Warto kupić mu też probiotyk, czyli produkt zawierający żywe szczepy bakterii o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Pomoże on poprawić stosunki ilościowo-jakościowe w obrębie mikroflory. Pamiętajmy, że jej prawidłowy skład przyczynia się do syntezy serotoniny, ważnego neuroprzekaźnika, który wpływa korzystnie na samopoczucie nastolatka. Niedobór serotoniny może prowadzić do stanów depresyjnych.
Sposoby radzenia sobie ze stresem
Stres nastolatka bywa dla niego nie lada wyzwaniem, młodzi ludzie nie stworzyli bowiem własnych strategii adaptacyjnych. W rezultacie kiepsko radzą sobie z emocjami. W związku z tym należy pomóc dziecku znaleźć własny sposób radzenia sobie ze stresem. Może to być aktywność fizyczna, spotkanie z przyjaciółmi, malowanie obrazów czy spacer po lesie.
Czuły dotyk – najlepsze lekarstwo na stres
Czuły dotyk to coś, czego potrzebuje także zestresowany nastolatek. Wielu rodziców popełnia błąd, unikając przytulania swoich dorastających dzieci. To właśnie podczas tej prostej czynności redukcji ulega poziom hormonów stresu. W rezultacie nastolatek może pozbyć się nieprzyjemnego napięcia nerwowego.