Petunie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych, odpowiednio pielęgnowane, tworzą efektowne kaskady spływające z poręczy i parapetów. Ich największą zaletą jest to, że kwitną od maja do pierwszych przymrozków. W naszym klimacie uprawia się je jako rośliny jednoroczne. Ich pokrój różni się od odmiany. Mogą być pnące, wznoszące się, pokładające lub zwisające. Różnią się także barwą i wielkością kwiatów. Największą popularnością cieszą się petunie o długich zwisających pędach określanych jako surfinie. Są one idealne do sadzenia w skrzynkach balkonowych oraz wiszących doniczkach, jako ozdoba tarasów. Jak jednak dbać o petunie, aby przez cały sezon zdobiły nasze balkony?
Jakie stanowisko wybrać dla petunii?
Najlepsze efekty uzyskamy, wybierając dla naszych petunii stanowisko w pełnym słońcu, chociaż niektóre odmiany dobrze radzą sobie również w półcieniu. Jeśli umieścimy pojemniki z petuniami w zbytnim zacienieniu, będą mniej obficie kwitły, ich liście będą blade, a pędy będą się wyciągały w stronę światła. Bardzo ważne jest także to, aby miejsce dla nich przeznaczone było osłonięte od wiatru, ponieważ jego silne podmuchy mogą zniszczyć roślinę. Idealnym miejscem dla petunii będzie zatem balkon południowy lub zachodni.
Jak przygotować podłoże do uprawy petunii?
Podłoże do uprawy petunii musi być lekkie, dobrze przepuszczające wodę, zasobne w próchnice i składniki odżywcze. Jego odczyn powinien mieścić się w przedziale 5 – 6,5 pH. Duże znaczenie dla powodzenia uprawy mają także pojemniki, jakie zastosujemy. Muszą pomieścić sporą ilość ziemi, aby intensywnie rosnące rośliny, mogły czerpać z niej potrzebne składniki odżywcze i wodę. Równie ważny jest siew odpowiednich nasion petunii https://sklep-nasiona.pl/nasiona-sufrinii-i-petunii/
Kiedy i jak sadzimy petunie
Jak już wspomniano, skrzynki czy donice, w których umieścimy petunie, muszą być dość duże, aby umożliwiły swobodny rozrost silnie rozwiniętego systemu korzeniowego. Poza tym w skrzynkach powinniśmy umieścić warstwę drenażu oraz zrobić otwory pozwalające na odpływ nadmiaru wody. Idealną porą, aby wysadzić petunie na swoim balkonie czy tarasie, jest połowa maja, kiedy minie już niebezpieczeństwo wystąpienia przymrozków.
Najważniejsze zasady właściwej pielęgnacji petunii
Petunie wymagają regularnego i obfitego podlewania. Podczas upałów należy robić to nawet dwa razy dziennie. Podlewany wieczorem lub rano, aby rozgrzane słońcem rośliny nie zostały porażone. Ważne jest także to, aby nie przelewać tych delikatnych kwiatów, ponieważ zaczynają gnić i zapadać na choroby grzybowe. Petunie intensywnie rosną i obficie kwitną, dlatego wymagają systematycznego nawożenie. Najlepsze efekty przynosi stosowanie specjalnych nawozów przeznaczonych dla surfinii lub wieloskładnikowych nawozów mineralnych. Aby petunie przez cały sezon obficie kwitły, należy także systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany, co sprawia, że roślina nie tylko estetycznie wygląda, ale przede wszystkim przedłuża jej kwitnienie.
Szkodniki i choroby zagrażające petuniom
Szkodnikiem, który najczęściej atakuje petunie, są mszyce. Aby w porę zareagować, kiedy się pojawią, należy stale obserwować rośliny na naszym balkonie. Kiedy zauważymy pierwsze oznaki ich obecności, trzeba jak najszybciej wykonać oprysk z preparatu na mszyce. Są one groźne dla petunii, ponieważ ich występowanie osłabia rośliny, przez co łatwiej zapadają na choroby grzybowe. Niewłaściwie pielęgnowane, osłabione rośliny mogą ulec także atakom wirusa mozaiki ogórka, wirusa mozaiki tytoniu i wirusa ziemniaka. Choroby o podłożu grzybowym bardzo trudno jest wyleczyć ze względu na dużą ilość pędów i liści. Najlepiej zatem z najwyższą starannością dbać o rośliny, aby nie dopuścić do ich rozwoju. Aby petunie pozostałe zdrowe, należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany oraz unikać zraszania ich liści.