Naturalne przyprawy w postaci ziół i warzyw nie tylko zapewniają przygotowywanym przez nas potrawom bogactwo smaku i aromatu, ale też korzystnie wpływają na zdrowie. Warto wiedzieć, jak poszczególne dodatki wzmacniają nasz organizm. W naszym artykule przedstawiamy przyprawy korzystnie wpływające na zdrowie.
Spis treści:
- Przyprawy korzystnie wpływające na zdrowie. Pieprz na problemy trawienne i wolne rodniki
- Mięta na problemy trawienne
- Rozmaryn i jego właściwości dezynfekujące
- Goździki na poprawę trawienia
Przyprawy korzystnie wpływające na zdrowie. Pieprz na problemy trawienne i wolne rodniki
Czy wiesz, że pieprz wykazuje wszechstronne działanie? Ta popularna przyprawa pobudza łaknienie i ułatwia spalanie. To właśnie pieprz znajdziemy w składzie suplementów diety na odchudzanie. Wykazano również, iż reguluje on wydzielanie soków trawiennych, bez których nie sposób przyswoić substancji odżywczych obecnych w przyjmowanym pokarmie. Na rynku znajdziemy różne rodzaje pieprzu – czarny, różowy, biały i zielony. Jeśli zależy ci na przyprawie uniwersalnej, którą możesz dodać do każdej zupy, sałatki, drugiego dania, mięsa oraz warzyw, postaw na pieprz czarny. Wykazuje on silną aktywność antyoksydacyjną, co oznacza, iż zwalcza wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki uszkadzające komórki organizmu. To właśnie one przyspieszają procesy starzenia się. Zatem pieprz dodawany do potraw wykazuje aktywność anti-aging.
Mięta na problemy trawienne
Mięta to naturalna przyprawa, którą można dodać do szklanki wody z cytryną, twarożku czy sernika. Posiada wiele zastosowań. Wykazuje również liczne właściwości prozdrowotne i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Wykazano, iż mięta doskonale sprawdza się na zaburzenia trawienia, kamicę żółciową, wzdęcia i kolki jelitowe. Warto zaparzyć ją sobie w stanach wzmożonego napięcia nerwowego. Wykazuje bowiem właściwości relaksacyjne i pozwala się uspokoić po dniu pełnym wrażeń. W związku z tym, iż działa na mięśnie gładkie, łagodzi ból menstruacyjny. Mięta jest również zalecana osobom, które walczą z rakiem i korzystają z radioterapii. Chroni bowiem przed skutkami ubocznymi tej metody leczenia.
Rozmaryn i jego właściwości dezynfekujące
Rozmaryn to niezwykle popularna przyprawa w basenie Morza Śródziemnego. Dodaje się ją do mięs, ryb i sosów. Wykazano, iż wykazuje działanie moczopędne, dlatego sprawdza się przed okresem, gdy skarżymy się na zatrzymywanie wody w organizmie. Ponadto wykazuje aktywność rozkurczową, dlatego rozmaryn bywa pomocny podczas bólów menstruacyjnych. W przypadku tych ostatnich uciążliwe dolegliwości pochodzą ze skurczów mięśni gładkich. Ponadto rozmaryn wykazuje działanie dezynfekujące, zwalcza wiele bakterii potencjalnie chorobotwórczych, dlatego jego dodatek do żywności zapewnia bezpieczeństwo mikrobiologiczne. Tę naturalną przyprawę zaleca się przy stanach zapalnych układu pokarmowego, w tym chorobach o podłożu autoimmunologicznym jak choroba Leśniowskiego-Crohna. Rozmaryn łagodzi również stan zapalny żołądka oraz wątroby. Jest to przyprawa o wszechstronnym działaniu, którą poleca się także chorym na reumatyzm. Jednocześnie zapewnia prawidłową pracę nerek i pozwala się odprężyć po stresującym dniu. Rozmaryn znalazł też zastosowanie przy produkcji kosmetyków przeciwtrądzikowych (właściwości antybakteryjne) oraz przy wytwarzaniu specyfików o działaniu anti-aging (aktywność antyoksydacyjna).
Goździki na poprawę trawienia
Goździki wyglądają niezwykle oryginalnie. Swoją budową przypominają gwoździe. Znalazły szerokie zastosowanie kulinarne. Dodaje się je do pierników, ciast korzennych, grzańca, likierów, mięs i ryb. Co ciekawe, goździki pobudzają apetyt i ułatwiają trawienie. Jeśli zmagasz się z problemem nieświeżego oddechu, możesz żuć goździki przed wyjściem z domu, ponieważ niwelują nieprzyjemną woń pochodzącą z jamy ustnej.
Zapraszamy do lektury: