Różnego rodzaju alergie to duży problem dla sporej części społeczeństwa. Z przeprowadzanych badań wynika, że co dziesięć lat podwaja się ilość osób cierpiących z powodu alergii. Rodzajów alergii jest kilka, a ujawnić się mogą nawet u osób dorosłych. Wiele osób zastanawia się, skąd w ogóle biorą się alergie i jak można je leczyć? Czy można w jakiś sposób uniknąć alergii i w jaki sposób ja rozpoznać? Podpowiemy gdzie szukać odpowiedzi na te pytania i sami postaramy się wyjaśnić część wątpliwości związanych z tematem alergii.
Gdzie szukać informacji na temat alergii?
Alergia to objaw nieprawidłowej reakcji organizmu na różnego typu substancje i czynniki. Bardzo często alergie ujawniają się już u małych dzieci, a nawet niemowląt, jednak w tak młodym wieku nie ma możliwości postawienia jednoznacznej diagnozy. Statystyki pokazują, że co czwarty Polak cierpi z powodu jakiegoś rodzaju alergii, dlatego też zainteresowanie tym tematem jest naprawdę duże.
Skąd zatem czerpać wiedzę na temat alergii, radzenia sobie z ich objawami i leczeniem tego typu dolegliwości? Bez wątpienia konieczna jest konsultacja ze specjalistą w tej dziedzinie, czyli alergologiem. Aby poszerzać swoją wiedzę, warto też oglądać programy o zdrowiu, przykładem może być program Cegiełka Zdrowia – Alergie i astma w Player. Ponadto warto też czytać blogi o tematyce związanej ze zdrowiem i alergiami, a także sięgać po publikacje popularnonaukowe w tym temacie.
Rodzaje alergii
Alergolodzy wyróżniają cztery podstawowe rodzaje alergii:
– pokarmowe,
– kontaktowe,
– wziewne,
– iniekcyjne.
Może się wydawać, że najczęściej spotykane są alergie pokarmowe, gdyż wiele osób uskarża się na tego typu problemy zdrowotne. W rzeczywistości jednak prawdziwa alergia pokarmowa nie dotyka tak wielu osób, a ich złe samopoczucie lub niepokojące objawy mogą być związane z czym innym. W przypadku dzieci najczęściej spotykane są uczulenia na białko mleka krowiego, jaja kurze oraz truskawki, w przypadku dorosłych częściej występują alergie na orzechy, zboża, cytrusy, ryby i owoce morza.
Najrzadziej spotykane są alergie iniekcyjne, które występują na skutek przyjęcia leku zawierającego alergen. Takie uczulenia choć rzadkie, są bardzo niebezpieczne. Jeśli osoba, u której wystąpi reakcja alergiczna na lek lub znieczulenie anestezjologiczne, nie otrzyma szybko pomocy, możne nawet umrzeć.
Skąd bierze się alergia?
Ludzki układ odpornościowy reaguje za każdym razem, gdy organizm ma kontakt z czynnikiem dla niego niebezpiecznym, jak np. wirusy i bakterie, ale może również zareagować na substancję mu dotąd nieznaną, którą rozpozna jako nieprzyjazną. Takie substancje otaczają nas każdego dnia, unosząc się powietrzu (kurz, pyłki roślin, pierze, sierść zwierząt, spaliny i inne mikrocząsteczki). Dlaczego jednak niektórzy ludzie cierpią na alergię, a inni nie? Zdarza się, że w rodzinie, która mieszka w tym samym domu, cześć domowników jest na coś uczulona, a dla pozostałych jest to obojętne. Niestety na te pytania nie ma jeszcze jasnej odpowiedzi, jednak naukowcy cały czas ich poszukują.