Jagoda kamczacka jako naturalny sposób na alergię

Z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań na alergie. Dolegliwości, które im towarzyszą, potrafią skutecznie uprzykrzyć życie oraz utrudnić normalne funkcjonowanie. Jak możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej? Niewątpliwie jagoda kamczacka jako naturalny sposób na alergię stanowi jedno z rozwiązań godnych uwagi.

 

Spis treści:

  1. Jakie są przyczyny alergii?
  2. Jagoda kamczacka i jej zastosowanie w chińskiej medycynie ludowej
  3. Kiedy powstaje stres oksydacyjny?
  4. Dlaczego stres oksydacyjny jest niebezpieczny?
  5. Czym są polifenole i jakie działanie wykazują?
  6. Antocyjany – naturalna ochrona przed promieniowaniem UV
  7. Polifenole, czyli antyoksydanty zwalczające stres oksydacyjny
  8. Irydoidy – silne antyoksydanty obecne w jagodzie kamczackiej
  9. Jagoda kamczacka jako naturalny sposób na alergię. Wpływ na mikrobiom
  10. Dlaczego warto sięgnąć po nutraceutyki z jagodą kamczacką?

Jakie są przyczyny alergii?

Alergia stała się jedną z chorób cywilizacyjnych. Przyczyn zaistniałego stanu należy upatrywać w nadmiernej higienizacji życia codziennego, niewłaściwej diecie oraz w życiu w zanieczyszczonym środowisku. Alergie przybierają różną postać, czasem obserwuje się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, u niektórych osób na skórze pojawiają się charakterystyczne zmiany. Nie brakuje też ludzi, których układ immunologiczny nadmiernie reaguje na pyłki obecne w powietrzu, które nie stwarzają żadnego zagrożenia. Potencjalne alergeny otaczają nas z każdej strony. Wystarczy, że system odpornościowy przestanie funkcjonować prawidłowo i zacznie dostrzegać zagrożenie tam, gdzie go nie ma.

Jagoda kamczacka i jej zastosowanie w chińskiej medycynie ludowej

Jagoda kamczacka (haskap) znalazła szerokie zastosowanie w chińskiej medycynie ludowej, północnej Rosji oraz Japonii. Choć sam owoc prezentuje się dość niepozornie, to skrywa w sobie moc dobroczynnych składników. Pierwotnie jagoda kamczacka była uprawiana w Azji północno-wschodniej. Z czasem jednak zawitała także do Polski. O jej popularności zadecydowały właściwości prozdrowotne, jakie wykazuje. Zauważono, że przyczynia się m.in. do obniżenia ciśnienia tętniczego, spowolnienia przebiegu jaskry, schorzeń układu pokarmowego oraz infekcji o podłożu bakteryjnym.

Kiedy powstaje stres oksydacyjny?

Każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie wolnych rodników. Te reaktywne cząstki powstają w naszym organizmie wskutek przewlekłego stresu, złej diety, palenia papierosów, sięgania po alkohol, siedzącego trybu życia i oddychania skażonym powietrzem. Wolne rodniki nieobce były też naszym przodkom, jednak w ich organizmie powstawało ich dużo mniej. Nie sięgali oni bowiem po używki takie jak papierosy czy alkohol. Ich życie miało nieco wolniejszy rytm, przez co stres obecny w ich życiu najczęściej wykazywał charakter krótkotrwały, bardzo rzadko bywał przewlekły. Nasi przodkowie nieustannie się też poruszali, nie generowali tyle zanieczyszczeń środowiska co człowiek w XXI wieku, w rezultacie pili czystą wodę i oddychali nieskażonym powietrzem. Ich dieta zawierała wyłącznie produkty pochodzenia naturalnego w stanie surowym lub poddane niewielkiej obróbce termicznej. Nasi przodkowie wraz ze spożywanymi pokarmami dostarczali sobie antyoksydantów, czyli substancji zwalczających wolne rodniki. Te z kolei neutralizowały te reaktywne cząstki prowadzące do uszkodzeń w obrębie komórki.

Dlaczego stres oksydacyjny jest niebezpieczny?

Zewsząd słyszymy, że stres oksydacyjny wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Nadmiar wolnych rodników rzeczywiście sprzyja występowaniu wielu chorób i zaburzeń. Prowadzi m.in. do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, choroby Alzheimera, przedwczesnego formowania się zmarszczek oraz zwiększa ryzyko powstawania zmian o charakterze nowotworowym. Ponadto stres oksydacyjny powoduje przewlekły stan zapalny, który z kolei sprzyja schorzeniom o podłożu alergicznym.  Na szczęście nie jesteśmy całkowicie bezradni w starciu z wolnymi rodnikami. Wykazano, iż można je zneutralizować i skutecznie unieszkodliwić, sięgając po produkty bogate w antyoksydanty. Jednym z popularnych przeciwutleniaczy jest witamina C, którą możemy znaleźć w wielu owocach i warzywach. Wykazano jednak, że polifenole, które obficie występują w jagodzie kamczackiej, wykazują aż 4-krotnie silniejszą aktywność antyoksydacyjną niż kwas askorbinowy, czyli dobrze znana nam witamina C.

Czym są polifenole i jakie działanie wykazują?

Polifenole, o których wspomnieliśmy powyżej, należą do wtórnych metabolitów roślin. Oznacza to, iż powstają wskutek oddziaływania niekorzystnych warunków środowiskowych. Roślina musi nauczyć się funkcjonować w suszy, przy silnym nasłonecznieniu, w wysokim zasoleniu czy też radzić sobie z różnego rodzaju infekcjami. Aby mogła ona przetrwać niekorzystne warunki, musiała wykształcić w sobie odpowiednie mechanizmy obronne. Jednym z nich jest zdolność do syntezy polifenoli. Jagoda kamczacka pochodzi z obszarów o niesprzyjających warunkach środowiska. Północna Rosja, Kamczatka, wyspy Kurylskie i Hokkaido są pod tym kątem niezwykle wymagające. Nic dziwnego, że jagoda kamczacka obfituje w polifenole, do których zaliczamy: antocyjany, kwasy fenolowe, flawonole i flawony.

Antocyjany – naturalna ochrona przed promieniowaniem UV

Naukowcy wykazali, iż antocyjany, które występują w jagodzie kamczackiej, mają do odegrania niezwykle istotną rolę. Związki te chronią materiał genetyczny rośliny przed promieniami UV, które mogłyby uszkadzać DNA. Pod wpływem promieni słonecznych powstaje sporo wolnych rodników, które najpierw prowadzą do uszkodzeń lipidów wchodzących w skład błon komórkowych, a następnie końcowy produkt ich reakcji przytwierdza się do nici DNA, zakłócając syntezę białek. Może to doprowadzić do powstania letalnych mutacji oraz zmian nowotworowych. Roślina chcąc uchronić własny materiał genetyczny przed destrukcyjnym wpływem promieni UV, musiała wyprodukować sporą ilość antocyjanów. W związku z tym, iż dla przetrwania gatunku najważniejsze są nasiona, które znajdują się w owocach, to właśnie one charakteryzują się najwyższym stężeniem tych substancji.  Ponadto wykazano, iż antocyjany w towarzystwie cukru obecnego w wakuolach chronią jagodę kamczacką przed suszą, ponieważ przyczyniają się do zatrzymywania i magazynowania wody.

Polifenole, czyli antyoksydanty zwalczające stres oksydacyjny

W związku z tym, iż jagoda kamczacka obfituje w polifenole, posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Spożywana regularnie wykazuje działanie kardioochronne, przeciwzapalne, neuroprotekcyjne, antynowotworowe i przeciwcukrzycowe. Wprawdzie nie wykazano, iż jagoda kamczacka chroni człowieka przed wystąpieniem raka, ale zmniejsza parametry uszkodzeń oksydacyjnych, które przyczyniają się do procesu nowotworzenia. Jagoda kamczacka jako naturalny sposób na alergię przyczynia się do zmniejszenia stresu oksydacyjnego, co z kolei przekłada się na redukcję stanu zapalnego w organizmie. To natomiast skutkuje zmniejszeniem ryzyka wystąpienia reakcji uczuleniowej. Jeśli chcesz zapobiec niekorzystnym skutkom stresu oksydacyjnego, do których zaliczamy m.in. alergię, chorobę Alzheimera, cukrzycę czy miażdżycę, musisz dostarczać swojemu organizmowi silnych przeciwutleniaczy. Polifenole obecne w jagodzie kamczackiej doskonale sprawdzają się w tej roli.

Irydoidy – silne związki przeciwzapalne obecne w jagodzie kamczackiej

Czy wiesz, że irydoidy to silne związki przeciwzapalne, które stosunkowo rzadko występują w owocach? Zazwyczaj spotykamy je w zielonych częściach roślin, które w większości przypadków nie nadają się do spożycia. Jagoda kamczacka jako nieliczna obfituje w irydoidy. Wspomniane substancje wykazują silną aktywność przeciwzapalną. W praktyce przekłada się to na mniejsze ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, której sprzyja stres oksydacyjny i towarzyszący mu silny stan zapalny całego organizmu. Wykazano też, iż poprawiają profil lipidowy, zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Jagoda kamczacka jako naturalny sposób na alergię. Wpływ na mikrobiom

Mikrobiom naszych jelit odgrywa niezwykle istotną rolę. Od tego, jakie bakterie zamieszkują nasz przewód pokarmowy, zależy nie tylko zdolność trawienia składników obecnych w pożywieniu, ale też ogólne zdrowie całego organizmu. Szczelna bariera jelitowa, która nierozerwalnie wiąże się z prawidłowymi stosunkami ilościowo-jakościowymi w obrębie mikrobiomu, chroni nas nie tylko przed infekcjami czy zatruciami pokarmowymi, ale też przed alergią. Niestety, konsumpcja wysoko przetworzonej żywności oraz przewlekły stres nierzadko prowadzą do zaburzenia równowagi mikrobiologicznej. Aby zmniejszyć ryzyko alergii, należy uszczelnić barierę jelitową.  W tym celu warto sięgnąć po jagodę kamczacką. Badania naukowe przeprowadzone na szczurach wykazały, iż u zwierząt, które przez 4 tygodnie spożywały wysokotłuszczowe produkty i jednocześnie podawano im sproszkowaną jagodę kamczacką, zwiększeniu uległa ilość śluzu jelitowego.  Jednocześnie obserwowano podwyższoną syntezę immunoglobuliny A, która pełni rolę bariery jelitowej. Jagoda kamczacka przyczyniła się też do 3-krotnego wzrostu liczebności bakterii z rodzaju Bacteroides, które są zaliczane do grupy „dobrych” mikroorganizmów w składzie mikrobiomu człowieka.

Dlaczego warto sięgnąć po nutraceutyki z jagodą kamczacką? Proszek z ekologicznej jagody kamczackiej

Nutraceutyki nie bez powodu uchodzą za żywność przyszłości, wykazano bowiem, iż łączą w sobie wartości odżywcze z właściwościami charakterystycznymi dla preparatów farmaceutycznych. Do tej wyjątkowej grupy możemy zaliczyć produkty BIOHASKAP® zawierające moc dobroczynnych substancji z jagody kamczackiej.  Produkuje się je z owoców pochodzących z polskich upraw ekologicznych. Małgorzata Jaszyk, która z wykształcenia jest lekarzem, postanowiła zadbać o zdrowie ludzi, zakładając na Kujawach plantację jagody kamczackiej. W uprawie tej rośliny nie wykorzystuje się sztucznych środków ochrony roślin i nawozów.  BIOHASKAP® oferuje dwa godne uwagi nutraceutyki – Ekologiczny sok z jagody kamczackiej oraz Proszek z ekologicznej jagody kamczackiej. W przypadku soku mamy do czynienia z produktem tłoczonym na zimno, dzięki temu rozwiązaniu technologicznemu zachowuje on pełnię dobroczynnych właściwości. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż polifenole, do których zaliczamy m.in. antocyjany, wykazują wysoką wrażliwość na działanie wysokiej temperatury.  Z tego też powodu BIOHASKAP® Proszek z ekologicznej jagody kamczackiej uzyskuje się w wyniku delikatnego suszenia w niskiej temperaturze. Dzięki temu rozwiązaniu przeciwutleniacze nie ulegają uszkodzeniu i nie tracą swoich właściwości prozdrowotnych. Proszek z jagody ekologicznej BIOHASKAP® to moc antyoksydantów, standaryzowany na zawartość antocyjanów: 2300mg/100g, stosujemy tylko 1 łyżeczkę dziennie. Możemy dodawać go do jogurtu lub musli, uzyskując smaczny, pożywny i zdrowy deser.  Pamiętajmy o tym, aby nie wzbogacać nim dań serwowanych na ciepło, ponieważ antyoksydanty łatwo tracą swoje działanie, gdy są poddawane działaniu wysokiej temperatury. Proszek z ekologicznej jagody kamczackiej możesz zamówić, korzystając z 10-procentowej zniżki, która naliczy się w koszyku przy zamówieniach od 90 zł po wpisaniu kodu ALERGIA.

W naszym artykule skupiliśmy się na stresie oksydacyjnym oraz jego wpływie na rozwój alergii. Jednak nie jest to jedyny kierunek badań, który zasługuje na uwagę. Więcej informacji nt. dobroczynnego wpływu jagody kamczackiej na zdrowie człowieka znajdziesz w artykule: https://dietetycy.org.pl/jagoda-kamczacka/